Accesorii indisponibile in magazinul online

Laura_cio
Senior
Urmăresc de ceva timp magazinul online Orange. Fiind luna cadourilor, îmi doresc sa cumpăr câte ceva din accesoriile magazinului online. Insa, am întâmpinat o problema: se pare ca accesoriile pentru variantele mai vechi de smartphone-uri ( apărute acum 2-3 ani) au dispărut complet sau sunt indisponibile momentan, așa cum se specifica, însă nu au mai apărut niciodată. Nu este o strategie buna de marketing și ma tentează sa aleg fake-uri. Cum vi se pare acest aspect?
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Exista posibilitatea sa nu se mai fabrice, avand in vedere ca sunt accesorii pentru modele mai vechi de telefoane. Saau...sa nu mai fie cererea pentru ele atat de mare, si atunci, chiar daca se fabrica, se nu se mai faca restock la ele, pentru a nu ramane cu ele pe stoc. Nu stiu daca e neaparat o strategie de marketing. Inteleg de ce e deranjant, dar incerc sa inteleg si de ce Orange ar putea sa nu le mai aiba pe stoc. De curiozitate, pentru ce model de telefon cauti accesorii? Cu toate ca nu recomand fake-urile, cand vine vorba de accesorii, daca e vorba de o husa, ma intereseaza mai putin sa fie facuta de Apple, de exemplu, cat sa fie o husa rezistenta. Pentru marul de pe spate platesti de foarte multe ori mai mult decat face. Asa ca, in ceea ce privesc accesoriile (huse in special), ma ghidez dupa alte aspecte, si mai putin daca este sau nu "original". Faptul ca nu e original, nu inseamna neaparat ca e de o calitate scazuta, la fel cum faptul ca este nu e o garantie a calitatii. Depinde. :) Cum ziceam, cand vine vorba de accesorii, eu unul ma uit in primul rand dupa calitatea produsului, si apoi dupa brand. Iar daca varianta "originala" mi se pare ca nu e ok, sau costa exagerat de mult pentru ce ofera (vezi husele Apple, de exemplu, si nu cele din piele) eu unul o sa iau de la alta firma. Nu ma intereseaza sa arate marul pe spate, ma intereseaza sa-mi protejeze ca lumea telefonul. Daca nu se poate sa fie si originala si sa ofere si protectie ca lumea, o sa prioritizez intotdeauna calitatea inaintea brand-ului.

16 Răspunsuri 16

7UP
Explorator
Salut, Depinde ce accesorii te intereseaza, magazinul online este un spatiu unde se vand tot felul de obiecte, fiind firma Orange accesoriile si telefoanele sunt impartite in 2 (stoc magazin online // stoc magazine fizice // stoc magazine partenere). Majoritatea site-urilor mari fac parteneriat cu firme mici unde sa isi vanda produsele pentru a evita aglomerarea in depozite si fluidizarea obiectelor noi care apar din ce in ce mai repede. Este posibil ca acele accesorii din online sa le gasesti intr-un magazin partener orange sau intr-un orange shop. Punctele care le ai pentru achzitionare nu valoreaza dublu si la accesorii pentru ca nu facu fidelizare. Sper ca te-am lamurit

Laura_cio
Senior
Ma refer strict la magazinul online Orange, nu la parteneri. As vrea sa achiziționez cele mai uzuale accesorii: huse și folii de protecție. Ma nemulțumește ca pentru variantele mai vechi de smartphone-uri, aceste accesorii nu se mai găsesc in magazinul online.

teacher_
#StarMember
Salut Laura! Și eu sunt în aceeași situație, urmăresc magazinul Orange și văd că nu mai sunt accesorii pentru modelele mai vechi. Până la urmă e strategia lor, nu mi se pare ok nici mie, pentru că nu toți au telefoane de ultima generație. Probabil o sa apelezi la Altex, eMag, etc..

Neaplicabil
Exista posibilitatea sa nu se mai fabrice, avand in vedere ca sunt accesorii pentru modele mai vechi de telefoane. Saau...sa nu mai fie cererea pentru ele atat de mare, si atunci, chiar daca se fabrica, se nu se mai faca restock la ele, pentru a nu ramane cu ele pe stoc. Nu stiu daca e neaparat o strategie de marketing. Inteleg de ce e deranjant, dar incerc sa inteleg si de ce Orange ar putea sa nu le mai aiba pe stoc. De curiozitate, pentru ce model de telefon cauti accesorii? Cu toate ca nu recomand fake-urile, cand vine vorba de accesorii, daca e vorba de o husa, ma intereseaza mai putin sa fie facuta de Apple, de exemplu, cat sa fie o husa rezistenta. Pentru marul de pe spate platesti de foarte multe ori mai mult decat face. Asa ca, in ceea ce privesc accesoriile (huse in special), ma ghidez dupa alte aspecte, si mai putin daca este sau nu "original". Faptul ca nu e original, nu inseamna neaparat ca e de o calitate scazuta, la fel cum faptul ca este nu e o garantie a calitatii. Depinde. :) Cum ziceam, cand vine vorba de accesorii, eu unul ma uit in primul rand dupa calitatea produsului, si apoi dupa brand. Iar daca varianta "originala" mi se pare ca nu e ok, sau costa exagerat de mult pentru ce ofera (vezi husele Apple, de exemplu, si nu cele din piele) eu unul o sa iau de la alta firma. Nu ma intereseaza sa arate marul pe spate, ma intereseaza sa-mi protejeze ca lumea telefonul. Daca nu se poate sa fie si originala si sa ofere si protectie ca lumea, o sa prioritizez intotdeauna calitatea inaintea brand-ului.

Laura_cio
Senior
Pentru un iPhone 6 și pentru un Samsung J5.

Neaplicabil
Conform gsmarena, iPhone 6 a fost lansat in 2014 iar Samsung Galaxy J5 in 2015 (asta daca nu vorbim de varianta 2016/2017). 🙂 Si, din experienta iti spun ca eu unul am cautat mult o husa pentru un iPhone 6s. Pentru 6 e cu atat mai greu de gasit. Pe site-ul Orange, n-am reusit sa gasesc nimic. Si cumva are sens, pentru ca nici telefoanele respective nu mai fac parte din oferta Orange, si atunci nu prea are rost sa aduca accesorii daca produsele pentru care sunt facute nu se mai afla la vanzare. Cu toate astea, mai sunt site-uri unde poti sa incerci. De exemplu, catmobile.ro are huse atat pentru iPhone 6 cat si pentru SGJ5. Lerato.ro are pentru iPhone 6 dar n-am reusit sa gasesc pentru J5 (presupun ca nu e modelul 2017, nu?). Daca este, atunci are si pentru el. De asemenea, poti incerca si mobiledirect.ro care pare sa aiba atat pentru iPhone 6 cat si pentru J5 (2016). In caz ca nu gasesti nimic, vad ca si pe emag mai sunt, cu toate ca cel mai probabil nu sunt vandute de ei, ceea ce inseamna ca va trebui sa platesti oricum transport.

RecenziiPeBune
Explorator entuziast
Ca orice magazin, produsele disponibile sunt în funcție de cerere. Pentru ca telefoanele respective au o perioada mai mare de cand au fost lansate si nici nu se mai găsesc in ofertă, cererea de accesorii pentru ele este limitată și profitul este minim. In acest caz, astfel de accesorii nu se aduc pentru ca ar ocupa stocul pentru un profit mic. De exemplu, Altex saptamana asta a avut reduceri FOARTE mari la accesoriile ale telefoanelor lansate anul trecut (husele pentru Huawei P20 erau 2 lei), tocmai pentru a elibera stocul.

Laura_cio
Senior
Arsradu, varianta de J5 e cea din 2017.

Neaplicabil
Excelent. Pai, cu cat sunt mai aproape de anul curent, cu atat ai mai multe sanse sa gasesti accesorii pentru ele. Pe site-urile de mai sus gasesti cu siguranta ceva pentru J5 2017. Inclusiv accesorii originale.

Tina
Cunoscător certificat
Și eu am căutat, la un moment dat o husa pentru un Samsung j5 și nu am găsit. Soluția a fost un fake. Este mai ieftină dar trebuie înlocuită mai des pentru ca se rupe.

Ascary
Campion certificat
Si cu ce ar fi vinovat magazinul online Orange ca nu mai are pe stoc folii si huse pentru telefoanele mai vechi? Nu sunt,nu sunt ...se gasesc insa alte magazine care sa aiba acele accesorii. Chiar sintem chititi sa-i scoatem vina lui Orange din orice?

Razvan
#StarMember
Accesoriile originale sunt mai scumpe și mai căutate de clienți cu telefoane noi de ultima generație. Un telefon, cu cât este mai vechi, posesorul își pierde interesul sa mai cumpere accesorii scumpe și va căuta în online variante cât mai ieftine, că oricum nu va mai tine mult timp telefonul și îl va schimba.

Vio73
#StarMember
Fiecare cu politica lui. Orange nu prea ține,, în general, nici telefoane prea vechi, deci nici accesorii vechi. E cam neplăcut să nu găsești, dar cu siguranță vei găsi în altă parte. Succes!

Anonim
Neaplicabil
Este cumva logic, toți producătorii se concentrează pe modelele noi și produc accesorii pentru modelele actuale (mă refer la accesoriile originale ale producătorilor de smartphone-uri). Poți găsi accesorii compatibile pe site-urile specializate în accesorii pentru telefoane (de la diverși producători).