Voi v-ați activat debit direct pentru factura Orange ?

GOLDzila
Explorator
Eu da . Trebuie doar să mergeți la banca unde aveți cont împreună cu factura Orange și buletinul de identitate. Se semnează contractul și la scadenta facturii , banii se retrag automat din cont.
Nu o să mai întâmpinăm probleme de genul :
_ nu funcționează aplicația
_este închis
_nu avem bani pentru rest
_este aglomerat la ghișeu
_bancomat neutilizabil atât pentru plata la el cât și pentru retragerea de numerar
_nu găsesc sau am pierdut factura
_sa port eu grija de scadența facturii
Împreună cu factura electronică este pachetul perfect. Astfel avem mai mult timp liber în secolul vitezei. Și la factura de energie electrica am acest kit de 12 ani .
28 Răspunsuri 28

Ascary
Campion certificat
Nu,nu am activat. Platesc direct din aplicatia Orange Money. Avantajul este ca primesc 10% inapoi din valoarea facturii Orange. Cum facturile lunare Orange sunt undeva la 350 de lei eu primesc inapoi 35 de lei. Intr-un an sunt 400 lei returnati. Este ceva.

Neaplicabil
Nope . Plătesc online cu Master toate facturile . Dar vreau să o fac atunci când consider eu, nu îmi hotărăște mie un banal soft punga .

Razvan
#StarMember
Nu și nici nu am de gând sa activez debit direct la oricare furnizor de servicii de telecomunicație și energie.

Neaplicabil
Un cunoscut mi se confesa odată ceea ce și eu oricum gândeam . Exact când avea nevoie de cash pentru o urgență medicală și era după concediu, exact atunci contul se golise complet după debit direct de a fost nevoit să împrumute bani de la rude . Că în teorie asistenta medicala e gratuita că asigurat in Romania, dar în practică mori cu zile dacă nu te simți .

Diana
Cunoscător
Am avut debit direct dar l-am anulat din motive de comisioane care au lasat contul fara suma de plata a abonamentului si m-am trezit ca pentru 5 lei nu mi s-a platit abonamentul, nu era contul de salariu , era un cont cu care faceam diverse plati si pe care il alimentam la banca prin depuneri fizice , asta s-a intamplat acum ceva vreme dar nu vreau sa mai repet experienta , plus ca se intarzia pana apareau mesaje de la Orange ca nu am platit factura ,lucru foarte deranjant

Vio73
#StarMember
Nici eu nu mi-am activat. Plătesc cu cardul din aplicația My Orange. Nu mă complic cu alte minuni!

GOLDzila
Explorator
Eu am o teamă destul de pronunțata față de plata online cu cardul din cauza hackerilor. Nu vreau să am surpriza neplăcută să mă trezesc cu contul golit .

Ascary
Campion certificat
Goldzila ai dreptate cu aceasta temere. Din pacate se intampla si astfel de lucruri dupa cum ti se poate sparge si casa si sa ramai fara bani,sa pierzi portofelul cu cash etc dar acum nici nu putem ingropa banii in gradina de frica hotilor. Lucrurile evolueaza si va veni vremea cand banii fizici vor disparea si atunci vrem-nu vrem trebuie sa ne adaptăm.

Trixen_old
Cunoscător
Raspunsul meu este stufos, insa varianta scurta este: nu platesc cu debit direct. Nu merita avantajele in situatia mea, insa sunt in siguranta si detin controlul prin alte metode. Sa le luam pe rand: :) - Am avut o perioada in care foloseam debitul direct. I-am vazut rapid dezavantajele si am renuntat. Desi nu aveam comisioane, imi lipsea exact controlul pe care il am cand platesc manual. Debitarea automata plateste toate facturile emise, insa plata se realizeaza la scadenta si pentru 2-3 zile inca primesc mesaje ca nu mi-am achitat facturile. In plus, mi s-a intamplat ca valoarea unei facturi sa fie mai mare decat valoarea maxima admisa, iar factura sa nu fie achitata. Mi s-a intamplat sa nu am suficienti bani in cont si factura sa nu fie platita, insa nici mesaj sa nu primesc si sa ma caute furnizorii sa ma intrebe ce e cu facturile neachitate. - Am fost/sunt in diferite litigii cu diferiti furnizori. Exemple: o factura de 30 de lei la Enel (anulata dupa reclamatie la ANPC), o factura de aproape 100 euro la Telekom anulata dupa o reclamatie la ANCOM si doua facturi de vreo 400 lei cu care sunt in litigiu acum la Digi de i-am invitat in instantele de judecata. Daca platile se efectuau automat cum imi recuperam banii? Cel putin fara debit direct detin controlul pana apas "plateste" :) - Obisnuiesc sa imi structurez binisor bugetele si nu uit de facturi si scadente. Ma obisnuisem sa platesc online cam peste tot. Cu toate astea, am descoperit aplicatii pentru plati (nu vreau sa fac reclama, dar exista o aplicatie romaneasca usor de gasit pe Android & iOS) unde pot selecta ce facturi sa platesc, cu ce card si pot autoriza in cateva secunde, de oriunde as fi. De vreun an am trecut la aceasta metoda de plata. Iar daca uit - imi aminteste ca am facturi scadente. In ceea ce priveste problemele cu plati cu cardul sau online, cu putina grija se rezolva toate. Spre exemplu: - eu platesc doar pe site-urile oficiale, cunoscute, securizate. Daca vreau sa platesc factura Orange merg pe orange.ro, ma uit sa am lacatul din bara de adresa si totul sa fie cu verde si nu salvez datele cardului. - musai sistem antivirus. Desi la Windows 10 pentru ultimele versiuni aplicatia Defender este foarte buna si elimina de facto nevoia unui antivirus separat, pentru versiuni mai vechi nu se intampla acelasi lucru. Cu toate astea, nu permit antivirusului sa imi scaneze traficul de net din browser, ceea ce se traduce in comunicatia criptata intre mine si furnizor, nu intre mine si antivirus, apoi intre antivirus si furnizor. Pe mine ma linisteste asta. - in contul curent cu card atasat tin in general 100-200 lei. Imi pun bani direct de pe telefon atunci cand urmeaza sa fac plati mai mari, dar altfel nu am nevoie de bani in acel cont. Poate cea mai buna solutie ca sa nu am probleme cu cardurile este sa folosesc carduri virtuale sau carduri de credit: 1. La cardurile virtuale (ex: Revolut, ING, parca si Orange Money, etc) n-au decat sa cloneze datele! Oricum cardul e valabil pentru 1-2-3 tranzactii, apoi il inchid. Clonatul dureaza cateva zile si vei incepe sa vezi plati dupa 2-3 saptamani. Daca folosesc acum un card si imediat il inchid, degeaba mi l-au clonat. 2. La cardurile de credit platesti cu banii bancii, iar banii sunt asigurati de banca. Mi-a fost clonat un card de credit la unul din drumurile mele in SUA si am aflat cand am primit mesaj ca am platit o portie zdravana de clatite in New York in vreme ce eu eram cu sotia acasa si priveam un film. Am sunat la banca, am blocat cardul, am declarat tranzactia ca fiind frauduloasa si am solicitat in mod express sa imi scoata din extrasul de cont suma pentru ca nu o voi plati. Evident, mi-am asumat ca in cazul in care se dovedeste ca am fost de vina, voi suporta integral costul acelei tranzactii. Patru ani mai tarziu si inca nu mi-a cerut nimeni sa platesc nimic 🙂

Jay
Campion certificat
Nu am direct debit, doar m-am gândit la un moment dat, daca ma avantajează varianta si concluzia a fost că nu.. Imi place sa am controlul asupra plăților si sa stiu cat sunt facturile si ce plătesc.. Am o reticența si la plățile cu cardul pe net, însă imi place sa scanez codul de bare, cu aplicația băncii pe care o am în telefon, să-și ia automat toate datele si eu doar sa autorizez.. Plus ca m-am uitat de curiozitate in setări acum câteva zile ai am văzut că pot bloca plățile pe net.. ce mi-a plăcut asta.. 😄

Razvan
#StarMember
@trixen, foarte detaliat răspunsul. Am pățit-o și eu cu un card de credit zilele acestea, l-am uitat în bancomat și o persoană binevoitoare mi-a retras 2000 de lei. Acu am depus sesizări la bancă/poliție, sper să nu mă pună sa plătesc la următorul extras de cont, până se termină investigația.

Jay
Campion certificat
Wow!! Este posibil sa se intample asta, fara sa ceara din nou codul pin? Stiu ca de obicei te intreaba ce vrei sa faci mai departe si, eu am crezut ca pentru alta operatiune iti cere inca o data codul pin.. Nu stiu cum se va termina, dar, presupun ca era functionala camera de la bancomat si se poate vedea la ora respectiva cine era acolo.. Pe mine a incercat un.. sa-i zicem individ si sa nu ne luam de alte amanunte.. sa ma tina de vorba in timp ce scoteam niste bani, acum cateva luni.. era foarte important sa stie nu stiu ce strada, ca nici n-auzeam ce spune, pentru ca-i aruncam flacari prin ochi, in timp ce-i spuneam sa pastreze distanta si, ma gandeam "bine ca n-a fost mama in locul meu", pentru ca e foarte panicoasa.. si, evident, era asteptat intr-o masina de alti indivizi.. Sper ca a gasit ce cauta 🙂

Razvan
#StarMember
Eu sunt mai relaxat când merg la bancomat, acum doar am depus bani pentru o rată de credit și am luat doar chitanța. Tipul a scos imediat după mine în două retrageri de 1000 lei. Nu am scos bani niciodată de pe el, însă la mai multe operațiuni, am băgat o singură dată codul pin. Poate la cardurile mai noi sa ceară pinul la fiecare operațiune.

Ascary
Campion certificat
Felicitari Jay,te-ai descurcat de minune in acea situatie 🙂