Daca sunt intr-o tara UE si sun in Romania, din ce resurse se consuma?

Nullnull
Începător
Daca sunt in Italia si sun/trimit mesaje cuiva din Romania (tot orange) mi se consuma din resursele disponibile roaming see sau din cele nelimitate in retea?
1 Soluţie acceptată‚

Salut, Daca ai activat o optiune de 10/12 euro, poti folosi in roaming toate cele 2000 de minute/sms-uri catre orice destinatie din Spatiul Economic European, inclusiv Romania (statele membre ale Uniunii Europene, Islanda, Liechtenstein și Norvegia). In SEE se taxeaza sau se consuma din beneficiile optiunii cu roaming SEE doar apelurile efectuate si mesajele scrise trimise. Apelurile si mesajele scrise primite sunt gratuite. Pentru a afla informatii suplimentare despre cum se face taxarea pe cartela ta PrePay, iti recomandam link-ul https://www.orange.ro/help/cum-se-face-taxarea-atunci-cnd-folosesc-cartela-mea-prepay-n-roaming-66.

16 Răspunsuri 16

Neaplicabil
Daca esti intr-o tara straina cu cartela de Orange Romania, esti automat in roaming. Mai multe informatii despre tarifele de roaming aici: https://www.orange.ro/roaming/ Daca esti pe prepaid si ai o extraoptiune cu roaming, de exemplu cea de 10 Euro, iti va consuma din beneficiile incluse in acea extraoptiune. In cazul asta, o sa-ti ia din minutele nationale. Mai mult informatii despre optiunile prepaid cu roaming aici: https://www.orange.ro/roaming/optiuni/#prepay

Nullnull
Începător
Am optiunea cu roaming de 12euro, din care nelimitat min sau mesaje in retea si 600 min sau mesaje nationale si internationale pe mobil UE. Ce nu inteleg e din care beneficii mi se consuma cat sunt in italia? Din minutele nelimitate in retea sau din cele 600 in UE?

Neaplicabil
Cred ca din cele nelimitate in retea. 🙂

Razvan
#StarMember
Cât ești în roaming în SEE vei consuma doar din minutele naționale incluse, chiar dacă suni în altă țară, nu se va consuma din minutele internaționale incluse.

Anca07
#StarMember
Daca suni sau trimiti mesaje in orange, nu se vor scadea din cele 600, ci din cele nelimitate. Daca suni sau dai mesaje in alte retele decat Orange, plus cele internationale, acestea vor fi scazute din cele 600 incluse in extraoptiunea de 12€. Spor la vorbit si vacanta placuta:)

Ascary
Campion certificat
Țările în care se aplica tarifele menționate de colegii noștri sunt: Austria, Belgia, Bulgaria, Cipru, Croaţia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franţa, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Polonia, Portugalia, Marea Britanie, Cehia,, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Ungaria,Norvegia Islanda Liechtenstein

Florin_D
Cunoscător certificat
@Anca07 raspunsul este doar partial corect!!! Daca esti plecat intr-o tara UE si este in uniune si vrei sa suni in romania indiferent de reteaua din romania se folosesc resursele din abonament ca si cum ai fi acasa in Romania. Dar daca esti plecat din Romania mai mult de 90 sau 120 zile nu se mai pot folosi resursele abonamentului indiferent de ce pachet ai (minute si sms national nelimitat) Eu spun asta din propria experienta pentru ca am fost plecat 7 saptamani din Romania, avand abonament orange si am folosit toate resursele ca si cum eram acasa adica minute si sms-uri nelimitate, doar internetul a fost mai putin. Minutele internationale se consuma DOAR daca suni intr-o retea din afara Romaniei si care este in uniunea europeana indiferent unde esti in spatiul comunitar european!

Vio73
#StarMember
Dacă vorbești în rețeaua Orange și ai nelimitat, poți vorbi nelimitat, fără griji!

Florin_D
Cunoscător certificat
@Vio73 am vorbit si in alte retele din Romania! parinti la vremea respectiva erau in vdf sau digi, sotia in vodafone, doar frate-miu era in orange! Am mai spus-o si ma repet, nu vorbesc din auzite ci din experienta personala!

Anca07
#StarMember
Neata Florin. Nu te contrazic, insa intrebarea a fost completata de un raspuns tot al autorului/autoarei in care a zis ca are o extraoptiune de 12€ activa pe cont, deci e pe prepay nu abonament. Eu de cate ori ies din tara, am activa extraoptiunea de 10€ si mi se consuma din cele 600 de min doar cand sun sau dau mesaje in alte retele si nu orange. In orange am minute si mesaje nelimitat. Nu era vorba de timp. Stiu ca nu poti folosi foarte mult o cartela orange in roaming. Exact cum ai zis si tu 90-120 zile, apoi trebuie sa revii in tara sa folosesti si aici cartela. Insa, intrebarea era doar pentru a sti care resurse i se consuma in roaming in diverse situatii.

Razvan
#StarMember
La prepay, oricum îți cam taie accesul în roaming după 30 de zile, din relatările celor care stau mai mult pe afară. FlorinD are dreptate și în roaming folosești doar resursele naționale incluse, adică consumi doar din cele 600 incluse, cum am menționat și mai sus. Dacă dezactivezi opțiunea prepay cu minute naționale, automat îți va consuma doar din credit. Explicația este și pe site-ul Orange. "Folosești beneficiile naționale ale ofertei tale și atunci când călătorești în Spațiul Economic European (SEE), format din țările membre ale Uniunii Europene, Norvegia, Islanda și Lichtenstein." https://www.orange.ro/roaming/optiuni/#prepay

Vio73
#StarMember
Corect, ți se iau din cele naționale atunci. Sigur, după 30 de zile, nu mai ai acces. E bine la prepay că nu ai încurcături cu eventualele costuri suplimentare.

Florin_D
Cunoscător certificat
@Anca07 nu vreau sa-ti iau raspunsul cel mai bun, dar nici nu cred ca este cela mai bun! In intrebarea initiala nu este specificat faptul ca estevorba de o cartela prepay ori abonament. Oricum asta conteaza mai putin! Ce conteaza este faptul indiferent unde sun cand este in roaming si ai o extraoptiune ori abonament cu roaming activ, daca suni in tara indiferent de reteaua de acasa in care suni, se folosesc resursele nationale, iar minutele internationale se consuma cand suni alte numere din UE. Cel putin in cazul meu asa s-a intamplat, am folosit abonamentul precum acasa fara restrictii dar cu limita de internet.

Salut, Daca ai activat o optiune de 10/12 euro, poti folosi in roaming toate cele 2000 de minute/sms-uri catre orice destinatie din Spatiul Economic European, inclusiv Romania (statele membre ale Uniunii Europene, Islanda, Liechtenstein și Norvegia). In SEE se taxeaza sau se consuma din beneficiile optiunii cu roaming SEE doar apelurile efectuate si mesajele scrise trimise. Apelurile si mesajele scrise primite sunt gratuite. Pentru a afla informatii suplimentare despre cum se face taxarea pe cartela ta PrePay, iti recomandam link-ul https://www.orange.ro/help/cum-se-face-taxarea-atunci-cnd-folosesc-cartela-mea-prepay-n-roaming-66.