Setari internet dispozitiv GSM din masina

Catalin_5
Junior
Buna ziua,
am o cartela orange pe care vreau sa o folosesc in masina personala - pe scurt am nevoie de date mobile pentru aplicatia MyAudi Connect.
Problema mea este ca aceasta cartela nu functioneaza - ca si cum internetul nu functioneaza.
Cartela de pe abonamentul personal cand o pun in dispozitiv ... merge ... si nu inteleg de ce cu cartela prePay nu merge. Cei de la Orange zic ca sunt asemanatoare si ca setarile sunt la fel.
Eu totusi tind sa cred ca este o chestie legata de setarile APN... la mine in masina la APN apare "internet" iar userul si parola sunt necompletate.
In poza "poza_2" se vede ca deasupra semnului 3G apar si 2 sageti ..asta inseaman ca are loc "transferul de date mobile" - cel putina sa am citit in cartea masinii.
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @catalin_5, ‏‏‎ ‎ Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema si imi pare rau sa aud ca cei de la 300 nu te-au ajutat, dar stiu ca de multe ori nu inteleg problema reala. As vrea sa mai aduc o completare de pe site-ul Orange pentru o informatie mai clara. ‏‏‎ ‎ Setările generice pentru internet sunt: Nume conexiune(connection name): Orange Internet APN(access point name): net Nume utilizator(user name):nu se completeaza Parola(password):nu se completeaza Important: configurarea manuală a setărilor pentru internet se face diferit, in funcție de meniul telefonului sau device-ului folosit.

20 Răspunsuri 20

Razvan
#StarMember
Apn-ul l-ai setat manual sau vine presetat automat? Poate ai probleme cu modemul radio al navigației din mașină. Eventual, dacă ai posibilitatea să testezi alt sim, ca să elimini o posibilă cauză de nefuncționare. Ai vreo opțiune activă de date pe contul prepay? Cartela e în perioada de grație sau este activa?

Catalin_5
Junior
Nu am setat APN ul ...eu am cumparat cartela...am activat optiune cu date mobile si am introdus o in modemul de navigatie a masinii. Dupa cum am spus...cu cartela persoanala (abonament orange) dispozitivul functioneaza...

Razvan
#StarMember
Cartela ai pus-o în telefon, să vezi dacă merge? Testează în telefon, e posibil să nu se fi activat numărul. Succes!

teacher_
#StarMember
Daca merge cartela de abonament, trebuie sa meargă și cea prepay. Ai resurse de internet suficiente? E activata cartela?

FaraUnID
Campion certificat
Orice cartela SIM prepay noua trebuie activata inainte de prima utilizare. Daca acel SIM urmeaza sa fie utilizat intr-un dispozitiv de date, codul PIN al cartelei trebuie dezactivat.

Catalin_5
Junior
Salut, Va multumesc pentru răspunsuri. Nu ma asteptam .. Între timp am rezolvat :)) după cum spuneam .. la setările din masina aveam APN = “internet” ... si din greșeală am vazut niste postări pe comunitate precum ca APN ar trebui sa fie “net” ... am încercat asa si a mers instant..userul si parola trebuie lăsate necompletate... Ce e ciudat e ca am vorbit de 4 ori la Orange suport .. la 300 si online pe chat si nici macar nu s au apropiat de raspuns.. si culmea .. le spuneam sa verifice putin APN si sa mi zică ce sa introduc .. Va multumesc inca o data de încercarea de a răspunde problemei mele .. ma chinui de ceva timp

Firefly
Cunoscător
@Catalin_5 ma bucur ca ai găsit răspunsul tot în comunitate. Cu siguranță situația va fi de folos și altora.

Catalin_5
Junior
FaraUnId ... asta am facut.. mai intai am activat cartela SIM in telefon.. mergeau datele mobile ... cât despre PIN eu am avut posibilitatea sa l setez direct din masina... acuma cand ma uit in telefon la APN intr adevăr apare “net” .. nu stiu de ce pe masina era setat “internet” .. si cu o cartela mergea cu cealaltă nu 🙂 .. nu stiu exact ce înseamnă APN.. ma voi documenta din curiozitate

Anonim
Neaplicabil
@Catalin_5, Access Point Name (prescurtat APN) este o sintagmă care definește un set de setări necesare pentru a realiza o conexiune la Internet. Un exemplu des întâlnit este profilul de Internet al telefonului mobil, care, pentru realizarea conexiunii, necesită un APN, un nume de utilizator și o parolă, oferite de către furnizor. APN este de asemenea utilizat și la soluțiile de internet mobil pentru laptop, puse la dispoziție tot de către furnizorul de servicii.

Ascary
Campion certificat
Felicitări Cătălin fiindcă ai rezolvat problema și de asemeni mulțumim pentru informații,poate ii vor mai fi de ajutor cuiva.

Razvan
#StarMember
Mai demult s-a folosit Apn-ul internet, apoi când s-a trecut la 4G a fost redefinit în "net". Primele conexiuni la internet 2G s-au făcut cu ajutorul apn "wap".

Neaplicabil
@Razvan: Ehee... APN: wap (wireless application protocol). Da...ce vremuri. :)) @Catalin_5: Da, asta ti-as fi propus si eu sa verifici. APN-ul. Vad ca ti-au raspuns deja colegii, asa ca nu pot decat sa ma bucur ca ai rezolvat. 🙂

Razvan
#StarMember
Asa este, în 2005 am descoperit internetul la Orange pe mobil, nu aveam fix și nici pc. Ce repede au trecut vremurile.

RafaHelper
#StarMember
Salut @catalin_5, ‏‏‎ ‎ Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema si imi pare rau sa aud ca cei de la 300 nu te-au ajutat, dar stiu ca de multe ori nu inteleg problema reala. As vrea sa mai aduc o completare de pe site-ul Orange pentru o informatie mai clara. ‏‏‎ ‎ Setările generice pentru internet sunt: Nume conexiune(connection name): Orange Internet APN(access point name): net Nume utilizator(user name):nu se completeaza Parola(password):nu se completeaza Important: configurarea manuală a setărilor pentru internet se face diferit, in funcție de meniul telefonului sau device-ului folosit.