Poprirea ANAF se aplica și contului Orange Money?

Firefly
Cunoscător
Bună, dacă am o proprire pusa de ANAF, care practic se aplica tuturor conturilor din România, se aplica și contului Orange Money?
1 Soluţie acceptată‚

teacher_
#StarMember
Extras din termeni și condiții Orange Money: Orange Money poate executa un Ordin de plata dintr-un Cont de plati numai în cazul îndeplinirii urmatoarelor conditii cumulative: e) Contul de pati nu este indisponibilizat în baza unei hotarâri judecatoresti, titlu executoriu, adrese de poprire/ poprire asiguratorie, oricarui alt act de indisponibilizare emis de autoritati competente sau organe de cercetare penala în conformitate cu dispozitiile legale în vigoare la data indisponibilizarii; Pe scurt, ANAF poate să îți ia bani din contul Orange Money, in baza unei decizii judecătorești.

14 Răspunsuri 14

teacher_
#StarMember
Extras din termeni și condiții Orange Money: Orange Money poate executa un Ordin de plata dintr-un Cont de plati numai în cazul îndeplinirii urmatoarelor conditii cumulative: e) Contul de pati nu este indisponibilizat în baza unei hotarâri judecatoresti, titlu executoriu, adrese de poprire/ poprire asiguratorie, oricarui alt act de indisponibilizare emis de autoritati competente sau organe de cercetare penala în conformitate cu dispozitiile legale în vigoare la data indisponibilizarii; Pe scurt, ANAF poate să îți ia bani din contul Orange Money, in baza unei decizii judecătorești.

Vio73
#StarMember
Normal. Și Orange Money este supus normelor și regulilor financiare din această țară. E clar că toate IFN-urile, băncile, etc intră în această categorie.

Razvan
#StarMember
Orice cont bancar poate fi executat de ANAF, inclusiv cele de PayPal.

Ascary
Campion certificat
Hmm,trebuie sa am grija in acest caz 🙂 însă până acum cu toate că am ceva restante la ANAF, nu mi s-a luat nici un leu din contul Orange Money și țin să precizez că erau ceva bănuți in acest cont. Ori probabil ANAF nu are cunoștință de acest cont,ori ANAF-ul nu poate lua bani din contul meu My Orange decât în baza unei hotărâri judecătorești.Ceea ce e bine și într-un caz și în celălalt. Nu știu de ce dar cred că Orange chiar daca stipulează in regulamentul de funcționare că poate da banii mei unor terți,va tergiversa într-un fel sau altul acest lucru,adică in speță ANAF-ul să pună poprire pe contul meu. Că sa fiu sincer și acesta a fost un motiv să imi deschid cont la Orange. Cam tot așa de sigur m-am simțit și cu contul Revolut,care de când cu Orange Money îl folosesc foarte rar spre aproape deloc 🙂

teacher_
#StarMember
ANAF va opri toți banii din conturi la momentul respectiv, atunci când se emite hotărârea judecătorească. Daca se reușește deschiderea unui cont ulterior hotărârii judecătorești, atunci problema e la ANAF, și la faptul că nu ia Orange Money foarte in serios.

FaraUnID
Campion certificat
"Nu știu de ce dar cred că ORANGE chiar daca stipulează in regulamentul de funcționare că poate da banii mei unor terți,VA TERGIVERSA într-un fel sau altul acest lucru,adică in speță ANAF-ul să pună proprie pe contul meu." Crezi ca Orange se va trage de sireturi cu cei de la ANAF si va tergiversa operatiunea de proprie pe cont pentru a te "proteja" pe tine? S-au pus popriri pe conturi de milioane de euro si sechestru asigurator pe poprietati estimate la zeci de milioane de euro si tu crezi ca Orange <> in momentul in care ANAF-ul trimite o adresa oficiala in legatura cu situatia contului tau Orange Money..... Daca tu sau oricare posesor de cont Orange Money aveti ceva divergente cu ANAF-ul, compania Orange o sa va impacheteze frumos cu fundita rosie, va pun pe tava si va ofera cadou ANAF-ului.

Ascary
Campion certificat
Așa sunt eu mai copil.

Firefly
Cunoscător
Multumesc pentru răspunsuri, având o proprire pe care momentan nu o pot rezolva foarte ușor, ne mișcăm mai greu cu alte țări, poate am timp sa încerc, o sa bag ceva bănuți acolo sa vedem ce se întâmplă.

Ascary
Campion certificat
Deschide contul Orange Money pe alt nume/număr (mama,tata,sora,fratele etc) și gata.

Razvan
#StarMember
Faci un alt cont bancar pe alt nume. De obicei poprirea se pune când se apropie termenul de prescriere a datoriei. Apoi toate datoriile se strâng la primărie și dacă nu se plătesc într-un interval de maxim 3-5 ani, anaf emite decizia de poprire pe toate conturile disponibile. Dacă decizia de poprire se emite automat, decizia de închidere nu se mai face automat și trebuie sa te deplasezi la executor judecătoresc ca să o anuleze.

Firefly
Cunoscător
@razvan situația este din Norvegia, și au schimbat legile privind taxele pentru firme și neavând activitate m-am trezit cu un an de taxe înainte, aflând de el doar la momentul proprii :)). O rezolvam noi dar mai greu ca drumu-i lung.

Razvan
#StarMember
Interesant, mai nou se pun și între state, înseamnă că mai e un singur pas să pună popriri și pe amenzi rutiere luate în SEE.

Ascary
Campion certificat
Până la urmă se pare că asta-i legea și Orange Money nu face excepție 🙂

Razvan
#StarMember
Orange Money este o instituție financiară și se conformează normelor BNR și internaționale specializate în vigoare.