Ce înseamnă butonul wi-fi + din setările telefonului meu?Huawei P20

Andrei_11
Junior
Celelalte mărci au asemenea butoane?
20 Răspunsuri 20

teacher_
#StarMember
Salut! Cu ajutorul acelui buton, telefonul selectează ce e mai avantajos, fie o rețea wi-fi, fie (daca rețeaua wi-fi e slabă) te deconectează și rămâne pe datele mobile. Este ideala de folosit in roaming SEE. Te poate conecta la o rețea wi-fi buna, sau daca nu mai este disponibila, te conectează inapoi la datele mobile.

Andrei_11
Junior
Mulțumesc pentru informații

Razvan
#StarMember
Wifi+ se referă la conectarea automată a unei rețele wifi memorate deja. Dacă faci trafic mare printr-o aplicație, telefonul selectează automat rețeaua care oferă cea mai bună conexiune, fie wireless, fie cea de date mobile. Butonul wifi+ este disponibil doar pe Huawei, la altele nu l-am întâlnit.

Firefly
Cunoscător
Nici nu știam ca exista asa ceva, unde se găsește acest buton?

Vio73
#StarMember
La conexiuni. Și de acolo se selectează tipul de conexiune. Toate smarfonurile au o ,,bifă" pe care o selectezi sau nu (ca un fel de buton).

delfinas
#StarMember
Wifi+ îți dă posibilitatea ca, atunci când telefonul întâlnește o rețea wireless salvată în memoria lui, să treci automat de pe conexiunea de date mobile, pe cea wifi, dacă ai bifat opțiunea trecerii automate. Din câte știu, doar telefoanele Huawei au această opțiune.

teacher_
#StarMember
@Firefly, doar la Huawei care au Emui 9.0 sau mai mare exista funcția wi-fi +

Razvan
#StarMember
Wifi+ a fost disponibil și la Emui 5.

teacher_
#StarMember
@Razvan, există upgrade. Acum e 9.0.1, după cum se precizează și pe site-ul producătorului. 🙂

teacher_
#StarMember
Ai dreptate, a fost disponibil. Eu am zis că e disponibil la cele care au. Acum, la cele care au emui 9.0.1 🙂 Hai că ne înțelegem cumva.

Firefly
Cunoscător
Huawei am și eu, P 20 Pro :)) dar nu am zărit butonul, versiunea 9.1.0.

teacher_
#StarMember
Așa ar trebui sa arate butonul ăla. Intra la setări wi-fi și poate există 🙂

Ascary
Campion certificat
Samsung nu are acel buton wifi+ însă trecerea automata de pe date pe o rețea wifi cunoscută o face,totuși nu selectează cea mai buna conexiune,pur și simplu alege doar wifi,chiar daca acesta e mai slab decât datele.Huawei are multe chestii bune și inedite,poate ar trebui și Samsung sa se mai inspire din când în când de la el.

Vio73
#StarMember
E vorba de acea bifă, care se realizează spre dreapta ( on) sau spre stânga ( off).