5G-ul Orange este functional și pe alte telefoane 5G în afara de Galaxy S10 5G?

Ascary
Campion certificat
Salut prieteni. As vrea să știu dacă 5G Orange funcționează și pe alte telefoane în afara de cel promovat de către Orange adică Galaxy S10 5G. Note 10 5G am văzut și în România,oare ar trebui modificat ceva in soft să meargă în rețeaua 5G Orange? Dar Huawei ? multumesc
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
În afară de cel din oferta Orange, mai există un utilizator de pe forumul softpedia care folosește Xiomi mi mix 3 5g și a scos frecvent peste 600 Mbps în București. Sunt convins că funcționează foarte bine și Huawei Mate 20 X, care este folosit și de alți operatori din România. De alte modele nu sunt convins, pentru că nu am auzit/ văzut detalii. Sunt ferm convins că vor mai apărea în curând și alte modele, pe măsură ce rețeaua se va extinde și va crește numărul de utilizatori. Pentru lista telefoane 5G: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane?order=ASC&sort=TopSales&from=0&size=12&filter=Cuabonament1,Instoc,5G

14 Răspunsuri 14

Razvan
#StarMember
Xiaomi Mi mix 3 și Huawei Mate 20X. La anul se zvonește ca vor apărea noi telefoane 5G de la Sony, LG, HTC și iPhone.

Vio73
#StarMember
În afară de cel din oferta Orange, mai există un utilizator de pe forumul softpedia care folosește Xiomi mi mix 3 5g și a scos frecvent peste 600 Mbps în București. Sunt convins că funcționează foarte bine și Huawei Mate 20 X, care este folosit și de alți operatori din România. De alte modele nu sunt convins, pentru că nu am auzit/ văzut detalii. Sunt ferm convins că vor mai apărea în curând și alte modele, pe măsură ce rețeaua se va extinde și va crește numărul de utilizatori. Pentru lista telefoane 5G: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane?order=ASC&sort=TopSales&from=0&size=12&filter=Cuabonament1,Instoc,5G

Ascary
Campion certificat
De Note 10 5G nu știți nimic? merge,nu merge ?Chiar mă interesează acest smartphone

Razvan
#StarMember
Probabil vor aduce în perioada următoare și varianta 5G în România.

Ascary
Campion certificat
Dacă îl aduce la Orange sigur o să meargă în rețeaua 5G Orange,mă întrebam insa daca astea care au fost aduse în Romania din America daca merg in 5G-ul de la Orange din start sau trebuie modificat ceva in soft.

Florin_D
Cunoscător certificat
In mod normal ar trebui sa functioneze pe toate terminalele 5G sau cel putin ar trebui sa fie compatibile. Problema este alta... Nu prea exista asa multe terminale 5G, dar in viitor sigur vor aparea din ce in ce mai multe telegoane cu modem 5G incorporat.

Costy
Explorator entuziast
Eu aștept apariția Xiaomi Mi 9 Pro 5G în România. Acest device deține și conectivitatea la generația 5G SA. 5G SA / NSA / Sub6 / mmWave; N41/N78/N79 Momentan pe piață există doar varianta pentru China și din păcate nu deține spectrul de banda în B20, ceea ce Orange folosește pentru 5G NSA.

eda2k
Cunoscător
Salut! Un terminal de buget 5G este Xiaomi Mi Mix 3 5G, însă o variantă mai bună, cred că îl reprezintă LG V50 5G .. Oricum, în curând, toți marii jucători vor prezenta terminale 5G. Spor! P.S: terminalele Xiaomi au o valoare SAR foarte mare ... 1,55 W/kg...

Vio73
#StarMember
Aia e o mare problemă la Xiomi. Partea bună este că sunt mult mai ieftine decât celelalte.

eda2k
Cunoscător
@Vio73: chiar dacă sunt mai ieftine, nu aș testa pe sănătatea mea un nivel așa de ridicat al valorii SAR.. Este adevărat, nu cunoaștem foarte bine care sunt efectele pe termen lung ale acestor valori, dar nu m-aș avânta să spum că sunt 100% sigure. Bine, nimic nu e 100% safe - este vorba și de utilitate vs. probabilitate...

Vio73
#StarMember
Problema actuală este că nu prea sunt terminale 5g compatibile cu rețelele din România, iar dacă dorești să fii ,,deschizător de drumuri", vei introduce mâna adânc în buzunar. Mai așteptăm!

Anonim
Neaplicabil
Nu văd nicio problemă ca toate telefoanele compatibile 5G să funcționeze. Nu cred că scopul Orange este să îngrădească accesul la 5G utilizatorilor cu terminale capabile. Eu aștept următorul terminal 5G de la Huawei. Încă este scump abonamentul dar îl poți folosi pe 4G/4G+, dacă am înțeles bine. Vom vedea cât de rapid se va extinde rețeaua și dacă va avea succes.

Ascary
Campion certificat
Măcar și așa de teste as folosi 5G-ul :)))

Vio73
#StarMember
Și eu consider că este cam scump telefonul Samsung S 10 5g și abonamentul care îți dă acces la rețeaua respectivă, mai ales că aceasta are o acoperire destul de restrânsă deocamdată.