Cum pot vedea istoricul contractelor mele cu Orange?

imch
Cunoscător certificat
Aveti idee daca am cum sa vad undeva in My Orange sau oriunde altundeva istoricul contractelor cu Orange pe numerele mele? De exemplu info gen la ce data a fost reinnoit contractul, perioade contractuale, sume etc?
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat

Daca cumva va intalniti cu aceeasi problema ca si mine, va sugerez sa parcurgeti ambii pasi:

  • intai verificati in aplicația My Orange -> Mai mult -> Tarife si opțiuni -> alegi un număr de telefon -> apesi telecomanda din dreapta numarului -> tab-ul contract, asa cum a zis Jay.
  • apoi, daca aveti nevoie de mai mult, verificati si in contul My Orange accesat pe laptop / desktop la secțiunea numită Setari cont si apoi ,,documentele mele", unde vedeti un istoric al contractelor, asa cum a zis Vio73.

Am stat sa ma gandesc destul de mult care dintre cele doua raspunsuri, al lui Jay sau al lui Vio73, mi-a oferit solutia la problema mea si adevarul este ca amandoua. Nu de alta, dar prima data am verificat in My Orange unde a zis Jay si am obtinut informatiile despre datele de initializare a contractului si despre ultima reinnoire de contract. Date despre perioadele contractuale si documentele efective incheiate pe conturi le-am regasit acolo unde mi-a sugerat Vio73.

14 Răspunsuri 14

Jay
Campion certificat
În aplicația My Orange - mai mult - tarife si opțiuni - alegi un număr de telefon - telecomanda din dreapta numarului - contract.. Am atasat poze cu pasii..

imch
Cunoscător certificat
Multumesc mult, jay. As vrea insa sa vad nu ultima prelungire, ci cea anterioara. Ideea este ca abonamentul socrului meu s-a modificat azi (infama trecere de la 5 la 7 eur), dar perioada contractuala mi se pare ciudata, pana in 2021. Nu imi aduc aminte sa ii fi schimbat contractul anul asta, drept pentru care as fi vrut sa vad cand a fost prelungit ultima data contractul de catre mine, nu de catre Orange si in ce conditii.

delfinas
#StarMember
Cam aiurea dacă au fost adăugate 24 de luni pe lângă ce rămăsese din perioada contractuală, deși modificarea abonamentului nu s a făcut de către abonat, ci de Orange, unilateral...

imch
Cunoscător certificat
Nu pot fi sigura ca asta s-a intamplat, gestionand 7 abonamente diferite pe 2 conturi de Orange e mai dificil sa imi aduc aminte ce am prelungit si cand. De aia as fi avut nevoie de istoricul complet pe fiecare abonament in parte.

Erowan
Junior entuziast
Imch, din câte știu poți vedea contractele anterioare doar din ce ai mai păstrat pe acasă. În legătură cu prelungirea abonamentului îți recomand să suni la relații cu clienții și să pui la punct această problemă. Mie, personal mi-au comunicat că nu se va prelungi perioada. Rămâne să vad. E probabil să obții și câteva bonusuri in plus fata de ceea ce oferă standard.

imch
Cunoscător certificat
Multumesc pentru sfatui. Nu doream sa sun daca puteam afla informatia de undeva, on-line. Dar daca nu am incotro, asta o sa fac. Multumesc inca o data tuturor!

Jay
Campion certificat
Fiind vorba despre acea modificare, de trecere de la 5€ la 7€, normal, perioada rămasă, n-ar fi trebuit să se modifice... Cred ca va trebui să te uiti pe contractul fizic sa afli exact cand a fost modificarea anterioara.. am găsit si un istoric al modificărilor contului, dar, nimic legat de modificările abonamentelor..

Vio73
#StarMember
Este și o secțiune numită,, documentele mele" în My Orange, unde vezi un istoric al contractelor, dar pe laptop/ desktop.

imch
Cunoscător certificat
Vio73, multumesc mult! Am gasit informatia, se pare ca intr-adevar a fost prelungit abonamentul anul acesta. Sotul meu nu isi aminteste exact cand a facut-o, dar iata, am gasit informatia si ne-am lamurit!

Razvan
#StarMember
Interesant, ați putea cere înregistrarea de la Orange cu prelungirea contractului.

imch
Cunoscător certificat
@Razvan: Aaaa, nu, nu se pune problema! Sigur a prelungit el contractul intr-un moment sau altul si a uitat. El tinde sa-si scoata repede din memorie lucrurile care nu sunt importante pentru el, iar prelungirea abonamentului tatalui lui nu e ceva determinant :-D. Dar multumesc de sugestie, e bine de stiut ca, la o adica, daca chiar as avea nevoie, ar fi posibil sa fac asta.

imch
Cunoscător certificat

Daca cumva va intalniti cu aceeasi problema ca si mine, va sugerez sa parcurgeti ambii pasi:

  • intai verificati in aplicația My Orange -> Mai mult -> Tarife si opțiuni -> alegi un număr de telefon -> apesi telecomanda din dreapta numarului -> tab-ul contract, asa cum a zis Jay.
  • apoi, daca aveti nevoie de mai mult, verificati si in contul My Orange accesat pe laptop / desktop la secțiunea numită Setari cont si apoi ,,documentele mele", unde vedeti un istoric al contractelor, asa cum a zis Vio73.

Am stat sa ma gandesc destul de mult care dintre cele doua raspunsuri, al lui Jay sau al lui Vio73, mi-a oferit solutia la problema mea si adevarul este ca amandoua. Nu de alta, dar prima data am verificat in My Orange unde a zis Jay si am obtinut informatiile despre datele de initializare a contractului si despre ultima reinnoire de contract. Date despre perioadele contractuale si documentele efective incheiate pe conturi le-am regasit acolo unde mi-a sugerat Vio73.

Ciota_Gheorghe
Începător
as dori sa vad contractul cu orange

Vio73
#StarMember
În My Orange-setări cont-documentele mele.