Se poate încheia un contract nou dacă există un abonament neplătit?

MR_ROBOT
Începător
Buna , am avut un prieten care a avut abonament la voi si nu l a mai platit din motive necunoscute, gen tipul asta de clienti care nu isi platesc abonamentul, mai au acces sa isi faca alt abonament la orange?
Contractu lui a fost reziliat
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Da,prietenul tau poate să încheie un alt contract cu Orange. In caz că datoria față de Orange s-a prescris,acesta poate încheia un abonament nou însă i se vor cere după caz niste garanții,eventual plata in avans a abonamentului pe două-trei luni. In caz că datoria prietenului tau este inca in sistemul Orange,acesta trebuie sa o achite înainte de încheierea noului contract. Bineînțeles și în acest caz este posibil sa i se ceară niste garanții.

7 Răspunsuri 7

Razvan
#StarMember
Probabil are voie sa își facă abonament doar după plata în avans a abonamentului pe câteva luni, ca o garanție.

Ascary
Campion certificat
Da,prietenul tau poate să încheie un alt contract cu Orange. In caz că datoria față de Orange s-a prescris,acesta poate încheia un abonament nou însă i se vor cere după caz niste garanții,eventual plata in avans a abonamentului pe două-trei luni. In caz că datoria prietenului tau este inca in sistemul Orange,acesta trebuie sa o achite înainte de încheierea noului contract. Bineînțeles și în acest caz este posibil sa i se ceară niste garanții.

FaraUnID
Campion certificat
Dacă apare în preventel va fi nevoit sa achite o garanție (ce va fi returnata la finalul contractului dacă nu intervin alte probleme) stabilita de către operator, înainte de a încheia un abonament nou.

Vio73
#StarMember
Cu siguranță nu se va putea decât după o bună perioadă de timp.

teacher_
#StarMember
Salut! Din păcate, pentru a încheia un abonament una dintre condiții este ca cel care vine in rețea, sa nu fi avut abonamentul suspendat, iar dacă a avut, sa fie achitate toate facturile și o mică garanție.

Laura_cio
Senior
Dacă nu a plătit abonamentul, se poate face o reconectare după plata lui + o taxa de 2,98€ (TVA inclus). După reconectare, poți face modificări ale acestuia dacă se apropie perioada de gratie. Mai multe informații găsești aici: https://www.orange.ro/help/cum-se-reconecteaz-abonamentul-meu-dup-efectuarea-plii-16

FaraUnID
Campion certificat
Din moment ce acel contract de abonament a fost reziliat - conform spuselor initiatorului - nu cred ca mai este valabila partea cu reconectarea. Un contract de abonament suspendat pentru neplata poate fi reconectat in conditiile mentionate de tine, in timp ce unul reziliat de operator cu "bulina" rau platnic + preventel, nu cred ca mai poate fi reactivat.