Autentificare biometrică - pro sau contra?

eda2k
Cunoscător
Salut,
Noile terminale Samsung au probleme grave de securitate - cu o folie aplicată, oricine poate folosi amprenta.
Întrebarea: utilizați amprenta ? Care implementare credeți că este mai sigură - pe ecran sau buton dedicat ?
Sursa - https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2019/10/20/samsung-galaxy-s10-note10-plus-fingerprint-reader-update-warning-upgrade-galaxy-s11/
46 Răspunsuri 46

Neaplicabil
Din cate stiu eu, niciuna nu e 100% sigura, din pacate. Orice senzor poate fi "pacalit" atata timp cat nu poate face deosebirea intre amprenta originala si copie. Astfel incat, deja nu mai tine de cat de bun e senzorul, ci de cat de buna e copia. :)) LG a venit cu o metoda inovativa de autentificare, si anume scanarea structurii venelor de la mana, cu modelul LG G8 ThinQ. Daca e sau nu mai sigura metoda asta, nu stiu. Probabil. N-am incercat. LG cu siguranta pare sa creada ca este, altfel nu cred ca ar fi lansat asa ceva pe piata. :)) Mai multe detalii aici: https://www.androidauthority.com/lg-g8-thinq-vein-recognition-956358/

teacher_
#StarMember
Nu folosesc amprenta... Eu am cod. După cum spunea și @eda2k, nici un mijloc nu este sigur 100%.. Nu știu în ce măsură este sigură și intrarea în aplicația Orange Money, daca ce zici tu e adevărat...!

Razvan
#StarMember
Nu utilizez amprenta ca deblocare a telefonului, orice măsură de securitate poate fi spartă foarte ușor.

Vio73
#StarMember
Nu mai folosesc nici eu amprenta de ceva vreme. Am un cod de deblocare.

imch
Cunoscător certificat
Eu folosesc amprenta, dar acum ca puneti problema asa, cred ca raman si eu doar la cod...

Neaplicabil
Nu recomand. Codul e si mai usor de spart decat amprenta. :))

imch
Cunoscător certificat
Stiti ceva? Codurile si amprentele si toate astea sunt pentru oameni cinstiti! La fel cu cheile de la casa. Unul care vrea sa sparga, sparge. Acum cativa ani am avut un HTC One care mi-a cazut din buzunar fara sa observ. O ora mai tarziu eram la parintii mei cand tata primeste un telefon. De la mine. Abia atunci am realizat ca nu mai am telefonul. Acesta fusese gasit de o pereche langa trotuar. Trecusem cu roata masinii peste el dar, avand carcasa metalica si o husa, nu avea decat ecranul spart in partea de jos. Nu aveam cod, drept pentru care au putut intra in el, l-au sunat pe tatal meu si 15 minute mai tarziu eram iar in posesia lui. Asa ca e si cu dus si intors...

Romeo_
Senior certificat
Eu folosesc atat amprenta cat si codul pt deblocare...2 În 1 e mai sigur ;)))

Vio73
#StarMember
E foarte adevărat că sunt pentru oamenii cinstiți, dar e vorba și de obișnuință.

Razvan
#StarMember
În cazul în care spargi ecranul și ai parola de blocare ecran, nu mai poți intra în telefon sa recuperezi datele.

Anonim
Neaplicabil
Eu cred că mult mai sigură e deblocarea facială. Senzorul de amprentă funcționează fără probleme în cazul meu, e integrat în buton (Huawei P20).

Vio73
#StarMember
Dacă ți se sparge ecranul, cred că e mai greu cu orice.

Neaplicabil
In mod normal, telefoanele care au autentificare cu amprenta, au si PIN ca solutie de backup. Ceea ce nu e un lucru rau deloc, daca, sa zicem, ti se strica senzorul, ai mainile ude, sau...pierzi telefonul. Cu toate astea, din cauza ca PIN-ul e solutie de backup, nu ti le cere pe amandoua decat daca autentificarea cu amprenta a esuat. Ceea ce inseamna ca daca cineva are deja amprenta, nici nu-l mai intereseaza PIN-ul, pentru ca n-o sa i-l ceara in primul rand. :)) Asa ca....da, e cu dus si intors toata chestia asta cu securitatea telefoanelor mobile. Pentru ca, asa cum zicea si Razvan, orice metoda de securitate poate fi sparta. Unele mai usor decat altele. Si, asa cum a lasa telefonul total nesecurizat isi are avantajele si dezavantajele lui, tot asa securizarea prin diverse metode isi are avantajele si dezavantajele ei. Niciuna nu e perfecta, si amandoua depind de cine va intra in posesia telefonului tau. Asa ca, parerea mea e ca cel mai bine e sa ai grija de telefonul tau si sa-l tii pe langa tine. Pana la urma, de-aia l-ai cumparat, nu? :))

Neaplicabil
@cocolosh, ai crede ca e mult mai sigura... Dar nu prea e. :)) Gandeste-te numai la un singur lucru: gemenii. Sunt clipuri pe YouTube cu persoane care au reusit sa deblocheze device-urile fratilor/parintilor (la iPhone X de exemplu), pentru simplul motiv ca trasaturile faciale erau foarte similare. Cum ziceam si mai sus, atata timp cat senzorul nu poate face diferenta intre cele doua, nu prea are de ales. :))