Huawei Mate 30 pro

Razvan
#StarMember
Mai este puțin până când se va lansa un nou telefon din gama Mate, de către Huawei, și anume 19 septembrie 2019. Câteva caracteristici tehnice ale telefonului, va fi echipat cu un procesor Kirin 990, care va fi lansat mâine, 4 camere foto de 40 MP, modem 5G și o baterie de 4500 mAh, iar diagonala telefonului va fi de cca 6,6 inch. https://pricebaba.com/blog/huawei-mate-30-pro-renders-360-degree-video-exclusive
Oare ce sistem de operare va rula: Android cu/fără servicii google play sau Harmony OS? V-ați mai cumpăra un telefon Huawei, dacă nu va avea acces la serviciile Google?
1 Soluţie acceptată‚

eda2k
Cunoscător
Salut, Dacă ar avea Android ar mai avea o șansă - multe aplicații se pot instala și fără serviciul Google Play. Faci download pe PC și le instalezi manual. Gmail se poate accesa si cu alte aplicatii de mail, aplicații maps există destule ... În general, orice aplicație Google poate fi înlocuită .. HarmonyOS - nu are aplicații, din câte știu .. Iar portarea celor de pe Android .. Nu este viabilă. Succes !

17 Răspunsuri 17

eda2k
Cunoscător
Salut, Dacă ar avea Android ar mai avea o șansă - multe aplicații se pot instala și fără serviciul Google Play. Faci download pe PC și le instalezi manual. Gmail se poate accesa si cu alte aplicatii de mail, aplicații maps există destule ... În general, orice aplicație Google poate fi înlocuită .. HarmonyOS - nu are aplicații, din câte știu .. Iar portarea celor de pe Android .. Nu este viabilă. Succes !

teacher_
#StarMember
Chiar daca pare un super telefon, echipat cu de toate, nu o să rămân pe Huawei, daca acest scandal persistă. Până la urmă, Gmail și YouTube sunt aplicații pe care le utilizez zilnic, și mai bine fac un schimb, chiar daca m-am obișnuit foarte bine cu Huawei. Probabil va rula cu Android, dar fara aplicații Google.

Vio73
#StarMember
E problemă cu Huawei. Nu știu ce să zic, dar nu e bine deloc. Îmi place telefonul, dar nori negri se întrevăd la orizont. Datorită războiului comercial dintre SUA și China, telefoanele Huawei vor fi într-un mare impas. Altfel spus, telefoanele acestei mărci sunt destul de reușite ca și specificații.

Anonim
Neaplicabil
E un mister. Sper să vină cu Android și cu aplicațiile Google.

Laura_cio
Senior
Aceste probleme m-ar da înapoi dacă as vrea sa cumpăr un Huawei. Eu sper sa-și recâștige cumpărătorii și sa fie Android.

teacher_
#StarMember
Fara Google este greu să aibă aceeași piață, mai ales că cele mai utilizate aplicații sunt Maps și YouTube.

Florin_D
Cunoscător certificat
Interesant telefon, mereu gama MATE de la Huawei a fost una speciala. Parerea mea este ca indiferent daca vine cu android sau nu, aplicatiile in mare parte le va aveasunt sigur, doar ca in magazinul celor de la huawei!

eda2k
Cunoscător
Salut, Nu știu exact cum funcționează, dar e posibil ca Huawei să apeleze la o altă firmă care să le ofere aplicațiile Google, prin intermediul altui Store ? Adică firma X din EU, să obțină licența de la Google + aplicații din Google Store, iar Huawei să poată instala aplicațiile cu Store-ul propriu, de la firma X ? Un "lanț al licențelor" ? Vom vedea ce soluție s-a găsit, când se va lansa Mate 30 Pro ...

Vio73
#StarMember
Nu cred că li se dă voie nici așa.

TheSpecialist
Maestru
Din câte știu eu, terminalul sigur va veni fără pachetul de la Google ( browser, Store, YouTube, etc) ceea ce îl va face cam greu de acceptat de către clienți. Eu unul, utilizator de Huawei fiind, ma voi reorienta pe viitor către câștigătorul facă voie al acestui război și anume Samsung. Îmi place Huawei dar prefer sa nu îmi bat capul prea tare și sa stau sa instalez terțe aplicații ca să facă telefonul ce ar trebui în mod normal sa facă.

Miha_Z
#StarMember
Nu sunt fan Huawei si limitarile care s-au impus acestei firme ma fac sa fiu si mai reticenta cu aceste mobile. Pentru mine Samsung si Apple sunt cele mai bune si de luat in calcul in cazul unei achizitii.

Ascary
Campion certificat
Cred că vor fi curioși,mai ales din cei care porteaza customuri și chiar daca nu va veni cu Android totuși vor accepta provocarea datorita componentelor hardware care sunt la superlativ. Daca nu as fi mulțumit de Samsung cred că m-aș orienta măcar așa de proba un an de zile către Huawei,acest model aflat în discuție.

Razvan
#StarMember
https://youtu.be/Bpvdta7tA_k

Anonim
Neaplicabil
Da, vine cu Android 10 dar fără aplicațiile Google. https://www.gadget.ro/huawei-mate-30-procesor-hisilicon-kirin-990-display-oled-si-android-10/