Pot afla un numar de telefon al unui abonat?

TheSpecialist
Maestru
Exista un fel de "Pagini Aurii" sau "Carte de telefoane" la Orange? Sau by default toate numerele de telefon sunt secrete. Dacă vreau sa aflu numărul unei persoane sau al unei firme care știu ca are numărul în rețeaua Orange, se poate acest lucru?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Exista registrul național al abonaților unde fiecare abonat are trecute datele de identificare și unde au acces operatorii de telocomunicatii și structurile de specialitate. În cazul persoanelor fizice este imposibil de aflat numărul de telefon direct de la operator. În cazul firmelor este ceva ma simplu deoarece legislația le obliga sa pună la dispoziție informații de tipul "business contact", prin urmare un Search pe Google ar trebui sa rezolve problema.

13 Răspunsuri 13

teacher_
#StarMember
Nu se poate afla un număr de telefon al nici unui abonat sau utilizator prepay înregistrat din nici o sursa oficială, conform noului GDPR.

RafaHelper
#StarMember
Salut @The Special List, Nu se poate acest lucru si nu stiu sa existe un fel de "Pagini Aurii". Orange nu ofera altor abonati/persoane informatii personale despre alti abonati. Iti pot sugera sa cauti firma respectiva pe Google sau Facebook si mai apoi sa ceri un numa de contact, la fel si in cazul persoanei respective.

Razvan
#StarMember
Chiar dacă știi adresa completă și numele posesorului, nu vei reuși sa obții numărul persoanei/firmei respective, direct de la operator.

Vio73
#StarMember
Îmi pare rău, dar din câte știu, nu se poate. Doar de pe grupuri sau dacă sunt persoane publice. Mai ales că este în vigoare și GDPR-ul!

Ciucuras
Cunoscător certificat
De cand cu intrarea in vigoare a GDPR numerele de telefon nu mai sunt disponibile. Inainte existau aplicatii prin care puteai afla un numar de telefon. Pentru a afla numarul de telefon al unei societati, poti cauta pagina oficiala a firmei si acolo vei gasi si numarul de telefon pentru a intra in contact cu ei.

FaraUnID
Campion certificat
Exista registrul național al abonaților unde fiecare abonat are trecute datele de identificare și unde au acces operatorii de telocomunicatii și structurile de specialitate. În cazul persoanelor fizice este imposibil de aflat numărul de telefon direct de la operator. În cazul firmelor este ceva ma simplu deoarece legislația le obliga sa pună la dispoziție informații de tipul "business contact", prin urmare un Search pe Google ar trebui sa rezolve problema.

Jay
Campion certificat
Nici eu nu cred ca se poate.. acum multi ani, daca nu ma insel, puteai afla de la serviciul clienti, daca stiai numele si adresa persoanei... acum, nu cred sa mai fie posibil.. cu firmele poate fi mai simplu, poti gasi pe net ca interesul lor e sa fie gasiti, sa aiba clienti, sau, daca ai noroc, mai poti afla verificand codul fiscal pe site-ul anaf.. dar, nu este obligatoriu sa apara si numarul de telefon..

Laura_cio
Senior
Înainte se putea sigur, acum sunt confidențiale aceste date.

Alex86
Explorator
Nu se poate afla numărul de telefon al nici unui abonat sau utilizator prepay înregistrat din nici o sursa oficială, conform reglementarilor GDPR.

iuiu88
Cunoscător
Numarul de telefon al abonatilor nu il poti gasi ca persoana fizica. In schimb, pe baza email-ului poti gasi, de exemplu, diverse conturi ( daca sunt publice- gen Facebook, Twitter, blog-uri etc. ) .

FLo1
#StarMember
Cu acest GDPR nu poti nici macar sa ai o confirmare a numelui abonatului a carui numar de mobil Orange il cunosti. Deci nici invers nu e valabil. Asadar blindare maxima.

NumaiJust
Începător
Cu incuviintarea unei Instante poti afla identitatea unui abonat la o anumita data, stiind nr. de mobil (abonament).

VasT
Explorator entuziast
Cauta pe carte-telefoane.info sau pe abonati.me dar sansele sunt minime sa gasesti numar de mobil vei gasi doar numere fixe unele expirate