Opțiuni roaming Kazahstan prepay

O__Mary
Junior entuziast
Voi pleca în Astana pentru câteva zile în viitorul apropiat. Exista opțiune pentru prepay pentru aceasta destinație?
1 Soluţie acceptată‚

teacher_
#StarMember
Salut! Din cate știu, Astana este capitala Kazahstanului. Asta înseamnă că nu vei fi în SEE, și nici în lista țărilor care au opțiune pentru prepay in roaming, și vei fi taxată foarte mult pentru apeluri și SMS. Din păcate pe prepay nu ai ce sa faci. Câțiva prieteni care fost la meciul echipei naționale acolo în 2016, ei și-au luat cartela locală, foarte ieftină și au vorbit așa acasă. Atenție numai, că acolo cam totul e înregistrat și ascultat, inclusiv pentru fiecare wi-fi trebuie sa te înregistrezi. Ai detalii despre tarifele în roaming in Kazahstan aici https://www.orange.ro/roaming/kazahstan/

15 Răspunsuri 15

teacher_
#StarMember
Salut! Din cate știu, Astana este capitala Kazahstanului. Asta înseamnă că nu vei fi în SEE, și nici în lista țărilor care au opțiune pentru prepay in roaming, și vei fi taxată foarte mult pentru apeluri și SMS. Din păcate pe prepay nu ai ce sa faci. Câțiva prieteni care fost la meciul echipei naționale acolo în 2016, ei și-au luat cartela locală, foarte ieftină și au vorbit așa acasă. Atenție numai, că acolo cam totul e înregistrat și ascultat, inclusiv pentru fiecare wi-fi trebuie sa te înregistrezi. Ai detalii despre tarifele în roaming in Kazahstan aici https://www.orange.ro/roaming/kazahstan/

O__Mary
Junior entuziast
Mulțumesc pentru sfat. Mi s-a atras atenția ca nu exista opțiune prepay, dar mai voiam și alte opinii...

Razvan
#StarMember
Pui credit pe telefon, dezactivezi opțiunea națională de pe cont, măcar poți sa trimiți/primesti sms-uri celor dragi de acasă.

teacher_
#StarMember
Cred că pentru țările astea exotice, in general, se plătește o suma exagerata pentru apeluri... Nu înțeleg de ce SUA și Canada au alte tarife? Oare ce sta la baza acestor tarife la preț de SEE? Sa fie și din cauza marii comunități romanesti de acolo?

Razvan
#StarMember
Pentru că în SUA și Canada, plătește cel care sună și cel care primește tot timpul și probabil tarifele de interconectare sunt mai mici.

Vio73
#StarMember
Trebuie doar credit. Nu prea ai alte soluții mai ieftine la îndemână, din păcate. SUA și Canada sunt țări care fac parte din grupul G7. https://www.orange.ro/roaming/kazahstan/

teacher_
#StarMember
@Vio73, și Japonia este membru G7, și acolo nu sunt oferte prepay...

eda2k
Cunoscător
Salut, Prepay nu este, dar există internet. Prin intermediul diferitelor servicii, poți face voice call sau video call în România. Distracție plăcută !

Vio73
#StarMember
Foarte bine subliniat! Și se poate vorbi fără limite. Valabil pentru multe destinații care nu au opțiuni dedicate!

Razvan
#StarMember
Era bun și la Orange un vo-wifi nerestrictionat, cu care îți făceai treaba în roaming în tarile exotice.

Ascary
Campion certificat
Folosiți Whatsapp pentru mesaje și voce. Un pic de wireless gratis cred că găsiți pe undeva. Asta ca să știți că există și variante ieftine pentru cei care nu știu :))

Miha_Z
#StarMember
Bine punctat Ascary. Eu cand am fost in Turcia nu am activat nicio optiune si foloseam wi-fi-ul de la hotel. Recunosc ca am fost linistita fiindca sotul avea roaming-ul si o optiune activata pe cartela de la munca. Altfel din masuri de siguranta si pentru linistea mea, mi-as fi activat optiunea.

teacher_
#StarMember
Și eu am folosit foarte mult wi-fi prin Thailanda... Pe net am fost doar când era aproape sa ne rătăcim, și am intrat pe maps...

Vio73
#StarMember
Wi-fi este o soluție foarte bună, cu condiția să ai de unde să-l iei. Cam greu cu roaming-ul acolo unde nu există opțiuni pentru așa ceva.