De ce nu a anunțat Samsung că noile terminale nu mai au suport VR ?

Ascary
Campion certificat
Din păcate noile flagshipuri nu mă au suport VR. Oculus își încheie astfel colaborarea cu Samsung,oferind in schimb suport pe terminalele care au deja Oculus VR instalat. Un mare minus din punctul meu de vedere,fiind un utilizator al acestei aplicații.
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Probabil din rațiuni economice nu au mai implementat tehnologia VR. Poate nu au vândut multe jocuri VR și parteneriatul între cele 2 companii nu și-au atins scopul final pentru care a fost realizat. Cauze pot fi multe, însă Samsung a preferat să ascundă acest detaliu, pentru a nu le fi umbrită lansarea noilor terminale Note 10 și Note 10+, și implicit o scăderea a vânzărilor de terminale.

6 Răspunsuri 6

teacher_
#StarMember
Nu utilizez tehnologia VR, dar dacă este așa cum spui, este un minus, pentru că am multi prieteni care o utilizează și sunt chiar încântați de ea. Cine știe, ar putea fi un punct tare la concurență.

Laura_cio
Senior
Așa cum se lăudau in 2015 ca au lansat prima versiune Gear VR, așa trebuia sa fie anunțată și încheierea colaborării dintre Oculus și Samsung. Un mare dezavantaj pentru utilizatorii acestei aplicatii de realitate virtuală.

Ascary
Campion certificat
Este adevărat că Samsung a confirmat că nu mai exista suport VR dar după ce blogerii i-au luat la întrebări. Sunt chichițe pe care Samsung le ascunde. De exemplu anul trecut când am luat Note 9 mi-am dat seama că nu îl pot folosi in casca VR de la Samsung fiindcă Samsung nu oferea in pachet adaptor usb c pentru VR. Apoi i-am văzut că se lăudau că vor oferi gratuit acest adaptor. Am trimis mail la Samsung,am sunat dar nici până în ziua de azi nu am primit adaptorul deși anul trecut mi-au răspuns că îl voi primi într-o săptămână. Până la urmă am pilit adaptorul usb care venea cu casca . Note 9 fiind mai gros nu intra in acel adaptor așa că a trebuit să găsesc o soluție de compromis. Uneori Samsung da rău cu oistea-n gard. Chestiile astea nu s-ar fi întâmplat niciodată la Apple.

Miha_Z
#StarMember
Samsung nu a anuntat ca noile terminale nu mai au suport VR, fiindca nu vroia sa le fie afectata imaginea. Cand e vorba de promovarea unui produs nou, se pun in lumina toate aspectele pozitive, imbunatatirile aduse, nicidecum lipsurile. Pentru anumite persoane lipsa suportului VR poate fi un motiv de renuntare la achizitia mobilului. Tu esti fan Samsung si ai gasit modalitati de a folosi in continuare acea aplicatie. Eu de exemplu daca as folosi intens VR si Samsung in noile modele nu mi-ar oferi aceasta facilitate, m-as intoarce oricand la Iphone. 😞

Razvan
#StarMember
Probabil din rațiuni economice nu au mai implementat tehnologia VR. Poate nu au vândut multe jocuri VR și parteneriatul între cele 2 companii nu și-au atins scopul final pentru care a fost realizat. Cauze pot fi multe, însă Samsung a preferat să ascundă acest detaliu, pentru a nu le fi umbrită lansarea noilor terminale Note 10 și Note 10+, și implicit o scăderea a vânzărilor de terminale.

teacher_
#StarMember
Oare cei de la Samsung doar pentru seria Note aveau suport VR?