Cum reziliez un contract de telefonie mobila?

Mircea
Explorator
Cum reziliez un contract de telefonie mobila daca extraoptiunile nu ma avantajeaza?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember

@mircea, oricând poți rezilia un abonament, prin depunerea unei notificări de reziliere la operatorul curent sau prin portare la abonament/ prepay la alt operator, cu 2 mentiuni: dacă nu ai beneficiat de telefon sau alte discounturi la contractate, rezilierea este gratuită, dacă ai beneficiat de telefon sau alte reduceri ești nevoit sa le achiți și apoi rezilierea e ca și realizata.

Cererea de reziliere o poti completa in sectiunea Contact de pe site-ul Orange. Ea trebuie depusa cu 30 de zile inainte de data la care se doreste inchiderea efectiva.

Abonamentul se va inchide dupa expirarea celor 30 de zile, la prima data de facturare.

14 Răspunsuri 14

teacher_
#StarMember
La ce furnizor esti? In principiu nu ar trebui sa fie o problema...

Miha_Z
#StarMember
Daca ai facut contractul telefonic ai la dispozitie 14 zile de anulare, iar daca l-ai facut in Magazin Orange in 24 de ore. Mai ai varianta de EarlyUpgrade in ultimele 6 luni contractuale dar trebuie sa platesti lunile ramase din abonament. In momentul in care inchei un contract iti dai acordul asupra beneficiilor pe care le vei avea. Trebuie sa alegi abonamentul care te va avantaja dpdv al resurselor.

Laura_cio
Senior
Depinde când ai încheiat contractul. Dacă s-a încheiat perioada contractuala, poți rezilia contractul oricand. Dacă este recent încheiat, ne-a explicat Miha cum sa procedam.

teacher_
#StarMember
Eu cred că el nu se refera neapărat la Orange. Cred că are contract cu alt furnizor..!

FaraUnID
Campion certificat
Daca acea extraoptiune nu a fost negociata si activata pe o perioada mai mare de timp (ex 12 sau 24 luni) la sfarsitul perioadei de facturare poti solicita dezactivarea extraoptiunii si ramai doar cu valoare abonamentului. Contractul in sine .... e ceva mai complicat cu rezilierea daca a fost activat intr-un magazin fizic.

Miha_Z
#StarMember
@teacher_ atata timp cat scrie in comunitatea Orange deducem ca se refera la serviciile acestei firme. Tu cum ai dedus ca nu e in retea? Ca din enunt nu se intelege acest lucru. 🙂

Tina
Cunoscător certificat
Mircea, de când ai abonamentul și pe ce perioada ai încheiat contractul? Știu ca daca vrei sa renunți la un abonament înainte de perioada contractuala, trebuie da achiți costul abonamentului pentru toate lunile rămase, dacă ai beneficiat de vreo promoție sau ai achiziționat un telefon.

Razvan
#StarMember

@mircea, oricând poți rezilia un abonament, prin depunerea unei notificări de reziliere la operatorul curent sau prin portare la abonament/ prepay la alt operator, cu 2 mentiuni: dacă nu ai beneficiat de telefon sau alte discounturi la contractate, rezilierea este gratuită, dacă ai beneficiat de telefon sau alte reduceri ești nevoit sa le achiți și apoi rezilierea e ca și realizata.

Cererea de reziliere o poti completa in sectiunea Contact de pe site-ul Orange. Ea trebuie depusa cu 30 de zile inainte de data la care se doreste inchiderea efectiva.

Abonamentul se va inchide dupa expirarea celor 30 de zile, la prima data de facturare.

Vio73
#StarMember
Se poate rezilia oricând, s-a mai discutat. Trebuie să depui notificare cu 30 de zile înainte și se va închide. Acea notificare trebuie să fie înregistrată la furnizor. Dacă este făcut online sau telefonic abonamentul, durează 14 zile.

Liva
Junior entuziast
Dupa terminarea perioadei contractuale (1 an minim sau 2 ani) daca ai achizitionat un telefon se poate cere rezilierea contractului sau se poate porta numarul daca vrei sa il ai in alta retea.

Gheba_Ioana
Începător

Vreau da reziliez contractul începînd cu data de azi

Da

Vreau sa reziliez contractul telefon voce începînd cu data de szi

noi_plecam
Junior entuziast

iti dau eu o solutie mai usoara  sunai vreo 3-4 zile la rand , injurai , iti vor trimite o notificare ca iti vor creste abonamentul cu 1 euro la care poti sa nu fii deacord si reziliezi contractul. eu azi am avut succes cu asta .3 abonamente mobil , fix , tv , internet fix .  eu am plecat 🙂