Comparație Huawei Mate 10 Lite și P20 Lite

Danyelll
Junior
Am un telefon huawei mate 10 lite și am o dilema,e mai bun decât huawei p20 lite sau mai rău?As dori sa îmi iau un huawei p20 lite si nu stiu dacă e mai bun decât ce am eu
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Depinde ce cauti tu.. teoretic, P20 fiind mai nou ar trebui să aibă ceva in plus, din ce am observat eu, camera mai buna, NFC, mai mult spatiu de stocare... cel mai ok, parerea mea, ar fi sa cauti o comparatie pe net sa-ti faci o idee si, sa mergi in shop sa vezi tu sigur cum ti se pare telefonul... înainte de a te hotărî.. https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9098&idPhone2=8857#diff-*,*

10 Răspunsuri 10

Jay
Campion certificat
Depinde ce cauti tu.. teoretic, P20 fiind mai nou ar trebui să aibă ceva in plus, din ce am observat eu, camera mai buna, NFC, mai mult spatiu de stocare... cel mai ok, parerea mea, ar fi sa cauti o comparatie pe net sa-ti faci o idee si, sa mergi in shop sa vezi tu sigur cum ti se pare telefonul... înainte de a te hotărî.. https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9098&idPhone2=8857#diff-*,*

Laura_cio
Senior
Huawei P20 Lite nu este momentan disponibil in magazinul online Orange. Dar, poți vedea o descriere generală aici: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/huawei-p20-lite-64gb-dual-sim-black

RafaHelper
#StarMember
Salut @Danyelll, Ambele telefoane au acelasi procesor si aceeași memorie RAM, din punctul meu de vedere exista o diferență doar la design. Îți recomand sa te uiti si la modelele Mate 20 lite sau P30 lite daca vrei ca simti aceasta schimbare. Indiferent de ce decizie iei nu uita sa ne scrii ce model ti-ai ales si de unde l-ai cumpărat.

Vio73
#StarMember
Te uiți la ultimele modele de top de la Huawei, dacă vrei să vezi o diferență majoră. Mă refer aici la P 30, P 30 pro, etc. Succes!

Ascary
Campion certificat
Pai daca i-ai zis că sa se uite la modelele de top de la Huawei,normal că sunt același brand,nu? 🙂

Anca07
#StarMember
Am testat personal ambele telefoane, si pot spune ca p20 lite este net superior dpdv al performantei camerei foto. In rest, designul la p20lite este mai atractiv fata de cel de la p10. Iti recomand p20lite, sau daca dispui dr mai multi bani, recomand p20 sau de ce nu p30:)

delfinas
#StarMember
Eu detin si folosesc atat Mate 10 lite, cat si Mate 20 Lite si observ niste diferente pe partea de camera (ma intereseaza, pt ca ma pasioneaza fotografia), rezolutie, baterie. Plusul fiind pt Mate20lite, fireste. Am folosit si P-uri lite, de aceea pot sa fac diferenta si intre P si Mate. Prefer variantele Mate, pt ca au ceva in plus de P-uri, de obicei (mai ales pe partea de camera) pe Mate lite gasesti unele functii de la gama P Pro anterioara, iar Mate are baterie mai mare decat un P. Sfatul meu e sa te indrepti spre Mate 20 lite, intre Mate10lite si P20Lite nu-s mai deloc diferente, sunt aproape la fel. In plus, Mate20lite a primit recent Android 9, ceea ce la celelalte nu se va intampla. Poti lua in calcul, de asemenea, P 30 lite, o varianta imbunatatita a lui Mate20Lite. Pentru a te edifica mai bine asupra diferentelor intre modele, intra pe un site care le are pe toate si baga "compara", asa vei vedea mai bine ce te intereseaza. Last edit: azi am instalat Android 9 pe un P20lite al unui prieten, dar eu tot la Mate20lite sau P30lite as "atenta"... 🙂

Romeo_
Senior certificat
Nu am probat aceste telefoane dar prietenii le lauda ca au camera,procesor,baterie bune...In functie de ceea ce doresti si de buget poti face o comparatie intre ele pe compari.ro

teacher_
#StarMember
Și eu am Mate 10 lite. P20 lite este superior, are fratele meu, și am apucat sa îl "testez" câteva minute. Se mișcă mai bine, are camera mai buna, e puțin mai elegant, are NFC, și poate avea și spațiu mai mare de stocare. Plus că vine și cu mufa de tip C, care îl face mai drăguț (părerea mea)

Vio73
#StarMember
Telefoanele mai noi, teoretic și practic, ar trebui să fie mai ok decât modele mai vechi.