Orange e cea mai buna retea din Romania?

Miha_Z
#StarMember
Spunem deseori ca Orange e cea mai buna retea din Romania. S-au facut studii si s-a demonstrat acest lucru?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat

Se pare ca s-au facut niste studii.

Eu sunt doar la Orange acum, pot doar sa confirm pentru cand am avut vodafone sau digi.

Systemics PAB a facut un studiu in 22 cele mai polupate orase, in perioada iunie-iulie 2018, care a plasat Orange pe locul 1. Dupa procente cred ca ne dam seama care sunt si urmatorii clasati.

Sursa: https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/diverse-6/orange-este-cea-mai-buna-re%C5%A3ea-din-romania-c...

Un studiu asemanator s-a facut si in perioada dec.2017-ian2018 si acesta, de asemenea, a stabilit ca Orange sta cel mai bine.

Sursa: https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/diverse-6/aceea%C5%9Fi-re%C5%A3ea-performanta-o-noua-certif...

Conform unui studiu mai recent, martie 2019, in aceleasi 22 cele mai populate orase din Romania, acelasi Systemics PAB stabileste, insa confirmat si de LCC International, ca Orange este cea mai buna retea.

Sursa: https://www.idevice.ro/2019/03/20/orange-buna-retea-mobila-romania/

A prins locul 1 si la viteza conform Ookla - Speedtest in mai multi ani, inclusiv 2020:

Sursa: https://www.orange.ro/noutati/certificare/

16 Răspunsuri 16

Jay
Campion certificat

Se pare ca s-au facut niste studii.

Eu sunt doar la Orange acum, pot doar sa confirm pentru cand am avut vodafone sau digi.

Systemics PAB a facut un studiu in 22 cele mai polupate orase, in perioada iunie-iulie 2018, care a plasat Orange pe locul 1. Dupa procente cred ca ne dam seama care sunt si urmatorii clasati.

Sursa: https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/diverse-6/orange-este-cea-mai-buna-re%C5%A3ea-din-romania-c...

Un studiu asemanator s-a facut si in perioada dec.2017-ian2018 si acesta, de asemenea, a stabilit ca Orange sta cel mai bine.

Sursa: https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/diverse-6/aceea%C5%9Fi-re%C5%A3ea-performanta-o-noua-certif...

Conform unui studiu mai recent, martie 2019, in aceleasi 22 cele mai populate orase din Romania, acelasi Systemics PAB stabileste, insa confirmat si de LCC International, ca Orange este cea mai buna retea.

Sursa: https://www.idevice.ro/2019/03/20/orange-buna-retea-mobila-romania/

A prins locul 1 si la viteza conform Ookla - Speedtest in mai multi ani, inclusiv 2020:

Sursa: https://www.orange.ro/noutati/certificare/

FaraUnID
Campion certificat
Notiunea de cea mai buna este un termen relativ si poate varia de la caz la caz. Ceea ce pe tine te multumeste pentru altcineva poate fi un impediment. Este adevarat faptul in decursul anilor compania a primit mai multe certificari atat din partea ANCOM cat din partea unor auditori externi, certificari prin care au fost recunoscute calitatea retelei si vitezele de acces la internet. Sursa - https://www.orange.ro/noutati/certificare/

delfinas
#StarMember
Am inteles ca Orange sta cel mai bine la viteza de internet, iar eu, care am atat Orange, cat si Vodafone si Digi, pot sa confirm ca, in majoritatea cazurilor si zonelor pe unde am fost, Orange sta cel mai bine la semnal si viteza de internet.

Ascary
Campion certificat
Orange# 1:)

Laura_cio
Senior
Da, a primit certificări privind acest aspect, nu doar ca suntem noi multumiți, clienții. https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/diverse-6/orange-este-cea-mai-buna-re%C5%A3ea-din-romania-conform-systemics-pab-1067

iuiu88
Cunoscător
Tind sa cred ca in primul rand, Orange e cea mai populara retea, vorbesc din proprie experienta, din viata mea . Toti cunoscutii mei sunt pe Orange, iar prietenii care vin din strainate, cum ajung pe taram romanesc, isi cumpara o cartela in reteaua asta . In ceea ce priveste Digi si Vodafone, am cativa apropiati si aici, Digi ar fi raport de 2:10, iar Vodafone 1:10 . Concluziee : Orange conducee si e cu kilometrii inaintea celorlalte doua .

Vio73
#StarMember
După cum știi, este cu siguranță. Și nu mă refer aici la certificările obținute de fiecare operator în parte, că din alea au cam toți, ci la faptul că Orange oferă acoperire destul de extinsă pe toate tehnologiile (2g/3g/4g/4g+), are apel 4g, apel wi-fi, HD voice, HD voice +, esim, etc. E singura rețea de la noi care folosește pentru voce și date 3 rețele (2g/3g/4g). Apoi, toate noile tehnologii au apărut și s-au extins la nivel general aici. De asemenea, are și cei mai mulți clienți, iar ăsta nu este un lucru de neglijat, ci care ne duce cu gândul că e ceva legat de acest aspect (deloc întâmplător). În ultimul timp a obținut cele mai bune viteze la internet, conform ANCOM și Oakla. Sigur, dacă dorim să vedem ,,aceste detalii''! De asemenea, pentru doritori, de câțiva ani oferă servicii integrate, inclusiv de tip smart home!

Neaplicabil
Pe scurt inclin sa cred ca da. Stabilitatea, tehnologia cat si ofertele competitive si concurenta fac din fiecare operator sa incerce sa fie cat mai bun iar Orange reuseste acest lucru.

Romeo_
Senior certificat
Au primit certificari / Diplome,acreditari / Sa ateste fara gluma / Ca Orange e cea mai buna / Cu viteza de pe net / Poti sa navighezi concret / Si aici dar si-n afarã / De-aia este popularã / A adus...nu prea se stie / O buna tehnologie / Si,ca sa nu uit ceva / Cred ca as mai preciza / Ca ei sunt asa numiti / De clientii multumiti 😉

Alex_G_
Cunoscător
Au fost făcute niște studii in privința asta și putem spune ca e cea mai buna rețea din România. Sursa: https://www.orange.ro/revista-orange-shop/

Vio73
#StarMember
Am umblat foarte mult în ultima vreme prin Ardeal, Banat și Crișana, iar semnalul telefonului a fost mai tot timpul 4g, cu mici excepții 3g. De multe ori ( pe unde am testat), vitezele sunt decente. Toate acestea sunt un motiv în plus să consider Orange cea mai bună rețea.

Vio73
#StarMember

Noi avem cea mai extinsă rețea mobilă conform Android și Ookla.

https://m.zf.ro/business-hi-tech/orange-noi-avem-cea-mai-extinsa-retea-mobila-din-romania-conform-utilizatorilor-aplicatiei-speedtest-de-pe-telefoane-android-18266929

FLo1
#StarMember
Orange a musamalizat SUBTIL inchizand orice subiect referitor la incidentul de ieri, 14.01.2020. Si sa-l mai consideri pe ORANGE ca joaca "politically correct". Cea mai sigura si grandioasa retea a ajuns sa clacheze LA NIVEL NATIONAL cand ai nevoie mai mare de a comunica. Mai rar mi-a fost dat sa vad o turma de SMART-isti incercand restart dupa restart in asteptarea unei conectivitati confirmate. Inca o dovada pentru care abonamentul este o prostie (platesti si te lasa balta cand ai nevoie de el), spectator poate fi o varianta, iar alternativa unui operator de rezerva, care sa ofere macar DATE daca nu VOCE o solutie ideala. Trist totusi pentru cei care sunt dependenti de un singur operator si nu din cauza lor ci a infrastructurii zonei de domiciliu. Cu cat mai multe incidente / Veti invata sa n-aveti accidente.

Ascary
Campion certificat
Flo, stii cum e, orice e cu manivela se mai si strica. Cad ele sisteme nationale, daramite o retea. In fine, se pare ca "defectiunea" s-a datorat upgradarii retelei 5G. Cert este ca suntem tare dependenti de telefonie mobila si parca nu ar trebui. A cazut reteaua (in cateva locuri) si am luat foc pentru cateva minute de lipsa semnal. Oare ce s-ar intampla daca ar cade cateva zile? Hai sa nu disperam totusi, macar odata cu defectiunile astea mai scoatem si noi ochii din ecranul telefonului, mai vedem un apus, un copac, o pasare, mai dam un buna ziua sau oferim un multumesc.