Cum ne îmbunătățim viteza sau acoperirea wireless?

Vio73
#StarMember
Credeți că există soluții pentru așa ceva?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember

Pentru a îmbunătăți viteza sau acoperirea wireless, este foarte recomandat să lucrați folosind următoarele soluții comune:

  • Alegerea celor mai bune locații
  • Optimizarea configurației dispozitivului
  • Upgradarea echipamentului

Soluții:

Iată câteva soluții pentru a îmbunătăți semnalul wireless slab ca și referință, unele probleme sunt cauzate de proprietatea inerentă a conexiunii wireless.

Alegerea celor mai bune locații

1) Antenele ar trebui să fie poziționate pentru cea mai bună locație și direcție

  • Implementați antena într-o locație bună și cu unghiul corect, și asigurați-vă că dispozitivele client wireless sunt în aria de acoperire
  • Pentru clădirile cu mai multe etaje ce au acoperire wireless, vă recomandăm să plasați antenele la 45 de grade (pe diagonală) sau 0 grade (paralele cu podeaua), care va fi mai eficientă. Deoarece antenele transmit mereu slab la bază, nu așezați dispozitivul client wireless în partea de jos a routerului wireless TP-Link.

2) Pentru antene de 5 dBi, vă rugăm să verificați următoarea imagine ca referință și puteți găsi cu ușurință că poziția A este recomandată în timp ce poziția B nu.

https://www.tp-link.com/ro/support/faq/468/

24 Răspunsuri 24

Razvan
#StarMember

Pentru a îmbunătăți viteza sau acoperirea wireless, este foarte recomandat să lucrați folosind următoarele soluții comune:

  • Alegerea celor mai bune locații
  • Optimizarea configurației dispozitivului
  • Upgradarea echipamentului

Soluții:

Iată câteva soluții pentru a îmbunătăți semnalul wireless slab ca și referință, unele probleme sunt cauzate de proprietatea inerentă a conexiunii wireless.

Alegerea celor mai bune locații

1) Antenele ar trebui să fie poziționate pentru cea mai bună locație și direcție

  • Implementați antena într-o locație bună și cu unghiul corect, și asigurați-vă că dispozitivele client wireless sunt în aria de acoperire
  • Pentru clădirile cu mai multe etaje ce au acoperire wireless, vă recomandăm să plasați antenele la 45 de grade (pe diagonală) sau 0 grade (paralele cu podeaua), care va fi mai eficientă. Deoarece antenele transmit mereu slab la bază, nu așezați dispozitivul client wireless în partea de jos a routerului wireless TP-Link.

2) Pentru antene de 5 dBi, vă rugăm să verificați următoarea imagine ca referință și puteți găsi cu ușurință că poziția A este recomandată în timp ce poziția B nu.

https://www.tp-link.com/ro/support/faq/468/

Jay
Campion certificat
Un echipament performant configurat corespunzator si un furnizor profesionist...

FaraUnID
Campion certificat
Daca in locuinta aveti mai multe exhipamente WiFi exista riscul ca acestea sa interfereze. Daca locuiti la bloc, luati in calcul faptul ca si vecinul / vecinii pot detine la randul lor astfel de echipamente. De asemena luati in calcul tipul cladirii, grosimea peretilor, distanta dintre router si terminalul final, tensiunea la priza (daca locuiti intr-un capat de retea pot fi vriatii de tensiune) este recomandat sa alimentati router-ul direct la priza de perete si cu prelungitoare de 5 lei luate de pe taraba. Exista in comert acele repeatere de semnal sau range extender.

TheSpecialist
Maestru
Vio73, este de preferat amplasarea routerului într-o camera cât mai libera, fără multă mobila si/sau pereți foarte groși. (de evitat beciul casei, magazia din spatele curții), iar dacă semnalul nu este suficient sau este absent într-o anumita zona, se poate folosi un repeter de semnal pe care îl bagi în priza, undeva la jumătatea distantei dintre router și zona de interes, se configurează foarte ușor, iar ledurile care stau mai tot timpul aprinse ajuta noaptea la orientare prin casa, dacă vrei sa nu mai aprinzi lumina.

Ascary
Campion certificat
Acum semnalul este bun la mine in zona și oriunde as pune routerul sau telefonul viteza este aceeași însă îmi aduc aminte când semnalul era slab,câte antene mai construiam artizanal fiindcă nu se prea găseau în magazine iar amplificatoarele erau prea scumpe.:)

Vio73
#StarMember
Dacă pun ruterul 4g+ sus, rupe. Jos, nu e la fel.

Miha_Z
#StarMember
Eu am router-ul pus deasupra la acvariu si semnalul este foarte bun. 😉

Laura_cio
Senior
Trebuie înlocuit routerul care este foarte vechi. Eu am pățit asta, am chemat echipa tehnica după ce prin telefon, operatorul nu m-a putut ajuta fiindca nu se îmbunătățea, și mi-au inlocuit routerul pe motiv ca nu făcea fata la o casa cu nivel.

Ascary
Campion certificat
Miha Z,încearcă și cu routerul in acvariu :)))

Vio73
#StarMember
Să dea net la pești sau cum?

TheSpecialist
Maestru
Uite aici un articol interesant despre cum sa mărești puterea Wi-Fi în casa. Aparent folia de aluminiu chiar funcționează. https://curiosity.com/topics/aluminum-foil-really-can-boost-wi-fi-speed-heres-how-curiosity?utm_source=social&utm_medium=discovermagazine&utm_campaign=partner

Diana
Cunoscător
Routerul are locasuri de 2 antene , asa ca am mai cumparat o antena si semnalul wifi a devenit maxim , antenele sunt aplicate pe geam intr-un hol cu multe ferestre si am semnal wifi pana la aproape 80 m in curte si in toata casa, indiferent de grosimea peretilor, internetul de la Orange este de tip mobil nu prin fibra

Romeo_
Senior certificat
Router cu multe antene / Sa nu folositi lighene / Si sa fie cat mai mare / Routerul cel din dotare / Plasati-l cat mai putin / Nu chiar langa un vecin / Ca poa’ sa intefereze / Semnalu’ s-acapareze

Neaplicabil
diana,foarte interesant ce spui! vorbim de antena micuta care se lipeste de fereastra? vreau sa incerc si eu!