Cum pot plati taxa pentru rovinieta si trecere pod Fetesti?

Jay
Campion certificat
Pot plati rovinieta sau taxa de autostrada din contul My Orange? Cum pot plati aceste taxe sa-mi vad linistita de drum?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Știu că se poate prin sms, nu merge din My Orange.

Exemplu: Daca vehiculul dvs. are numarul de inmatriculare B00AJV si este autoturism, si doriti in data de 27.06.2019 sa achitati o rovinieta, pasii sunt urmatorii:

- veti trimite la 7500 un SMS cu textul “B00AJV A”

- veti primi un SMS cu textul “Vrei rovinieta cat. A (autoturism)-7zile, pt. B00AJV, tarif X EUR. Cost total X,Y EUR+TVA. Trimite DA pt.confirmare.”

- vei trimite la 7500 un SMS cu textul “DA”

- vei primi un SMS cu textul “A fost emisa rovinieta ………. Categoria A, pentru vehiculul B00AJV, valabil pana la …………… ora 23:59:59.

Detalii valabilitate rovinieta: www.cnadnr.ro”

De asemenea poti achita prin SMS la numarul 7577 tariful de traversare a podului de la Fetești - Cernavoda oricand inaintea trecerii sau cel tarziu pana la ora 24:00 a zilei urmatoare trecerii.

9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember

Știu că se poate prin sms, nu merge din My Orange.

Exemplu: Daca vehiculul dvs. are numarul de inmatriculare B00AJV si este autoturism, si doriti in data de 27.06.2019 sa achitati o rovinieta, pasii sunt urmatorii:

- veti trimite la 7500 un SMS cu textul “B00AJV A”

- veti primi un SMS cu textul “Vrei rovinieta cat. A (autoturism)-7zile, pt. B00AJV, tarif X EUR. Cost total X,Y EUR+TVA. Trimite DA pt.confirmare.”

- vei trimite la 7500 un SMS cu textul “DA”

- vei primi un SMS cu textul “A fost emisa rovinieta ………. Categoria A, pentru vehiculul B00AJV, valabil pana la …………… ora 23:59:59.

Detalii valabilitate rovinieta: www.cnadnr.ro”

De asemenea poti achita prin SMS la numarul 7577 tariful de traversare a podului de la Fetești - Cernavoda oricand inaintea trecerii sau cel tarziu pana la ora 24:00 a zilei urmatoare trecerii.

Ascary
Campion certificat
Prin SMS în 24 de ore,sa nu uiți,eu am uitat odată :)))

Miha_Z
#StarMember
Prin My Orange nu merge. In schimb poti plati rovinieta rapid, direct de pe numarul tau Orange prin sms. Trebuie doar sa trimiti un SMS la numarul 7500 cu numarul de inmatriculare al masinii, urmat de litera categoriei rovinietei corespunzatoare tipului vehiculului si apoi vei primi pe loc un mesaj de confirmare. De asemenea poti achita prin SMS la numarul 7577 tariful de traversare a podului de la Fetești - Cernavoda oricand inaintea trecerii sau cel tarziu pana la ora 24:00 a zilei urmatoare trecerii. Mai multe detalii gasesti aici: https://www.orange.ro/servicii/rovinieta-prin-sms/ https://www.orange.ro/servicii/sms-pod-fetesti/

TheSpecialist
Maestru
Da, se poate plăti și online , dar nu din My Orange ci din Orange Money. Din My Orange nu poți plăti decât produse și servicii Orange, din câte știu eu. Detalii despre rovigneta aici https://www.e-rovinieta.ro/ro/ De asemena se poate achiziționa Vigneta și pentru alte tari europene, tot online. Eu am luat acum 1 luna din Orange Money pt bulgari.

Razvan
#StarMember
Prin sms la nr 7500 cu nr de înmatriculare al mașinii, pana a doua zi la ora 24h. De exemplu, dacă treci podul la Cernavodă vineri la ora 6:00, plata o poți face pana sâmbătă la ora 24.

Anonim
Neaplicabil
Eu întotdeauna am plătit prin SMS pentru a nu pierde timpul la coadă. Și a funcționat de fiecare dată 😉

Ciucuras
Cunoscător certificat
Intrebarea era daca plata se poate face din aplicatia My Orange. Nu, nu se poate face plata direct din aplicatie. Probabil ar trebui incheiat un parteneriat cu CNADR si nu cred ca este asa usor sau convenabil ptr Orange. Singura posibilitate este doar prin SMS la numarul 7500 pus la dispozitie de CNADR in parteneriat cu toate firmle de telefonie din Romania

TheSpecialist
Maestru
Asta am spus și eu ca nu se poate prin My Orange, eventual online prin Orange Money.

Miha_Z
#StarMember
Ciucuras a pus doua intrebari, a vrut si sa stie prin ce modalitate poate achita taxa.