Cum pot trece de la abonament la prepay?

Vio73
#StarMember
Cred că e simplu. Voi ce spuneți?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Rezilierea contractului de abonament cu păstrarea numărului de telefon pe cartelă PrePay se poate face doar la solicitarea titularului de contract. Cererea de reziliere trebuie să conțină mențiunea de păstrare a numărului de telefon pe cartelă PrePay și acordul de plată a sumei de 5 euro (fără TVA) care, ulterior, se va transforma în credit la activarea cartelei. Este important să știi că activarea cartelei PrePay se poate face doar dacă toate facturile au fost achitate, inclusiv ultima factură care va conține suma de 5 euro menționată mai sus. Aici gasesti mai multe detalii: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-trec-de-la-abonament-la-cartel-prepay-7788

15 Răspunsuri 15

Razvan
#StarMember
Rezilierea contractului de abonament cu păstrarea numărului de telefon pe cartelă PrePay se poate face doar la solicitarea titularului de contract. Cererea de reziliere trebuie să conțină mențiunea de păstrare a numărului de telefon pe cartelă PrePay și acordul de plată a sumei de 5 euro (fără TVA) care, ulterior, se va transforma în credit la activarea cartelei. Este important să știi că activarea cartelei PrePay se poate face doar dacă toate facturile au fost achitate, inclusiv ultima factură care va conține suma de 5 euro menționată mai sus. Aici gasesti mai multe detalii: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-trec-de-la-abonament-la-cartel-prepay-7788

Ascary
Campion certificat
Sigur că se poate, Desigur se vor face alte oferte avantajoase însă dacă clientul insistă se face trecerea la prepay.

Anca07
#StarMember
Orice operator de telecomunicatii doreste cat mai multi clienti cu un contract lunar, deoarece ofera o mai buna viziune in privinta veniturilor. Pe de alta parte, clientii acestora prefera mai mult sa fie clienti fara a avea un cost lunar obligatoriu contractual. In orice caz, daca perioada contractuala s-a incheiat, bineinteles ca se poate face trecerea catre un contract fara obligatii, si anume prepay, foarte usor. La inceput vor fi cateva intrebari standard pt ca operatorul sa stie de ce se doreste renuntarea la abonament, in ideea unei viitoare imbunatatiri, si in plus se va incerca si acoperirea unor minusuri care va fac sa renuntati la abonamentul cu ei. Daca la final tot se vrea rezilierea acestuia, nu trebuie decat sa urmati cativa pasi simpli si treceti la prepay.

Laura_cio
Senior
Da, e simplu dacă perioada contractuala s-a încheiat, fiindca este gratuit serviciul. Dacă nu s-a încheiat, se plătește valoarea abonamentului lunar înmulțit cu numărul de luni rămase pana la încheierea contractului. Ulterior, va mai veni o factura de 5€ care este echivalentul creditului pe care îl vei avea pe Prepay in momentul activării cartelei.

Orlando
Începător
Desigur ca da...vei dispune de foarte multe optiuni avantajoase

Miha_Z
#StarMember
Dupa terminarea perioadei contractuale poti pastra numarul si trece pe Pre pay platind suma de 5 Euro.

Romeo_
Senior certificat
Miha,suma de 5€ reprezinta prima reincarcare a cartelei prepay dupa ce renunti la abonament nu?

Laura_cio
Senior
Da, Romeo, va fi creditul de pe cartela Prepay.

Miha_Z
#StarMember
Da, Romeo, 5Euro reprezinta creditului pe care il vei avea pe Prepay in momentul activarii cartelei.

Jay
Campion certificat
Sigur ca se poate trece de la abonament la prepay, făcând o cerere cu 30 de zile înainte de data la care se dorește închiderea abonamentului... mai multe informatii despre costuri in link-urile de mai jos.. https://www.orange.ro/help/cum-reziliez-un-abonament-orange-81 https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-trec-de-la-abonament-la-cartel-prepay-7788

ralu
Începător
Se poate face migrarea la ppy si ai doua variante : 1) Mergi într-un ORANGE shop si migrarea se face in 3 zile lucrătoare 2) prin apel la 300 si durează 30 de zile. În ambele cazuri transferul se face prin încărcarea numărului cu 5 euro (minute) pe care trebuie sa ii achiti într-un mag orange sau partener orange.

Ciucuras
Cunoscător certificat
Daca te afli in afara perioadei contractuale, ori daca ai mai putin de 6 luni pana la terminarea perioadei contractuale si nu mai vrei sa ai abonament poti solicita la relatii cu clientii, ori in orange shop rezilierea contractului. Dupa 30 zile de la solicitare treci direct pe cartela prepay si ramai cu numarul de telefon.

Sono
Junior

Am facut cererea de trecere de pe abonament(PJ) pe prepay. Mi s-a spus ca trecerea se face incepand cu 1 martie.

Astazi 1 martie numarul de telefon nu mai  este alocat nu pot suna.

Factura se emite abia pe data de 2 pentru a putea achita cei 5 euro + tva credit initial( fara pkata facturii nu pot face trecerea).

Eu astazi 1 martie si maine pana emite orange factura ce fac?

Comenzi date la curieri, coduri de ridicare la pachetomat care vin doar pe sms, mobile banking, autentificare 2fa....

Noaptea mintii la orange!!

Salut, @Sono ! Ai reușit să rezolvi cu cartela? Trecerea de la abonament la PrePay nu este condiționată de plata facturii. Poți încerca sa dai o repornire telefonului.

Te asteptăm cu feedback.