Ce aplicații periculoase pentru telefon cunoașteți?

Razvan
#StarMember

Plecând de la pățania a doi useri de pe Softpedia, în care aplicația tik-tok din google play le-a consumat cca 70-80 Gb net în 2h în background în timpul nopții, cu un cost suplimentar de aproximativ 300 euro. Mai multe detalii găsiți la

https://forum.softpedia.com/topic/977923-orange-helper/page__st__10764

și https://forum.softpedia.com/topic/977923-orange-helper/page__st__10890

1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Android-ul, ca si sistem de operare, este extrem de prost securizat plus ca este si gratuit si Open Source. Asta se traduce prin faptul ca oricine poate descarca sistemul in mod gratuit, poate avea la codul sursa si poate dezvolta aplicatii malitioase. Cam toate aplicatiile pentru smartphone pot crea probleme prin prisma faptului ca 9 din 10 utilizatori, in momentul in care instaleaza o aplicatie, nu acorda o atentie sporita la permisiunile pe care le acorda aplicatie la momentul instalarii. In felul acesta o aplicatie rau intentionata poate tine conexiunea la internet deschisa in background, pot apela sau pot trimite sms-uri catre numere cu suprataxa, te pot abona lunar la diverse servicii premium, pot instala in background tot felul de addons care sa faca si ele toate cele enumerate mai sus. In momentul in care oferi unei aplicatii acces deplin in telefonul tau, aceasta poate sa apeleze sau sa trimita sms catre numere cu suprataxa fara a avea nevoie de OK-ul utilizatorului pentru a finaliza operatiunea. Pur si simplu se executa in background.

30 Răspunsuri 30

Vio73
#StarMember
Sunt o grămadă de aplicații care ne pot crea probleme. De aia este bine să ai antivirus activ pe telefon. Orange antivirus este destul de eficient în cazuri din astea. Nu știu acum să dau exemple, dar există destule.

FaraUnID
Campion certificat
Android-ul, ca si sistem de operare, este extrem de prost securizat plus ca este si gratuit si Open Source. Asta se traduce prin faptul ca oricine poate descarca sistemul in mod gratuit, poate avea la codul sursa si poate dezvolta aplicatii malitioase. Cam toate aplicatiile pentru smartphone pot crea probleme prin prisma faptului ca 9 din 10 utilizatori, in momentul in care instaleaza o aplicatie, nu acorda o atentie sporita la permisiunile pe care le acorda aplicatie la momentul instalarii. In felul acesta o aplicatie rau intentionata poate tine conexiunea la internet deschisa in background, pot apela sau pot trimite sms-uri catre numere cu suprataxa, te pot abona lunar la diverse servicii premium, pot instala in background tot felul de addons care sa faca si ele toate cele enumerate mai sus. In momentul in care oferi unei aplicatii acces deplin in telefonul tau, aceasta poate sa apeleze sau sa trimita sms catre numere cu suprataxa fara a avea nevoie de OK-ul utilizatorului pentru a finaliza operatiunea. Pur si simplu se executa in background.

Miha_Z
#StarMember
Imi pare rau de intamplarea acelor colegi. :(( Norocul meu ca nu-mi place sa testez diverse aplicatii, in mobil am doar cateva descarcate si ma refer la cele uzuale de majoritatea persoanelor..Facebook, WathApp,Instagram, Pinterest... si mai nou Speedtest. Eu traiam cu impresia ca daca ies dintr-o aplicatie si inchid datele mobile, automat nu se mai poate intampla nimic. Deja m-am panicat la ce am auzit si pe viitor voi fi mai atenta cand voi descarca aplicatii.

Laura_cio
Senior
Cu aplicațiile de tip-joc, music player și shopping trebuie sa avem grija.

Neaplicabil
N-as putea sa iti dau nume exacte, dar pot sa recomand sa nu se instaleze tot felul de aplicatii care promit optimizarea si curatarea sistemului, diverse aplicatii care promit imbunatatirea semnalului si a conexiunii la net sau cine stie ce alte inventii. Pe langa asta, cred ca e o idee buna in managerul de aplicatii sa setezi fiecare in parte la ce sa aiba acces, daca sa ruleze in fundal sau nu, dupa necesitate. Castigi si autonomie si nu incarci inutil memoria si procesorul

Vio73
#StarMember
Mai înainte îmi apărea o chestie pe ecran de genul ,,acest telefon este virusat". Îl opream și-l reporneam, după care îl scanam și nu era nimic.

Jay
Campion certificat
Eu am renuntat sa mai instalez ceva, dar, a trecut prea mult timp sa-mi aduc aminte exact ce aplicatie era, pentru ca nu puteam sa debifez permisiunile pe care le cerea.. asa ca am zis pas..

Neaplicabil
a raspuns bine si simple_dreams,da,este bine sa dezactivezi toate aplicatiile pe care nu le folosesti iar in general,la toate,mare atentie la permisiuni,se pot seta,iar daca nu,ori inchizi ori caut o aplicatie mai safe. este valabil si pentru extensiile din firefox, am cautat un app pentru download video de pe youtube,si majoritatea,cand te uiti la permisiuni,te ia cu dureri de cap,sunt f putine care au permisune de ex sa iti monitorizeze traficul youtube,restul...cercetati singuri. si la telefon,eu intru zilnic pe optimizare si se inchid aplicati din fundal,iar alte apk le inchid cand sunt acasa:vreme, harti,etc.

Ovidiu_1
Junior entuziast
joculete xxx filme online site-uri adult

FaraUnID
Campion certificat
Site-urile de tip adult consacrate sunt mult mai sigure decât un site obscur unde intri sa descarci nu-știu-ce joc recent apărut sau pentru a viziona un film abia lansat.

Vio73
#StarMember
Apar tot timpul aplicații dubioase în pagini, care îți atrag atenția.

Florin_D
Cunoscător certificat
Personal cred ca dacă ești atent ce instalezi pe telefon, sunt șanse mici virusezi sau sa-l faci sa meargă slab. Eu nu am instalat pe telefon decât strictul necesar dar și o aplicație de la google care din pacate in magazin play nu este disponibilă pentru tara noastră și practic a trebuit sa instalez apa-ul din alta parte. In rest totul cât mai curat cu putința pentru ca astfel telefonul sa aibă cât mai putine plecații care sa ruleze in fundal.

Anonim
Neaplicabil
Niciodată nu am instalat aplicații din alte surse decât din Google Play. Nu am avut probleme până acum. Întotdeauna fac update-uri la aplicații. Așa sunt cât de cât liniștit că nu au probleme dar nu se știe niciodată. Antivirus nu am instalat, îl folosesc pe cel cu care a venit telefonul preinstalat.

FaraUnID
Campion certificat
Acum depinde si despre ce antivirus vorbim si aici ma refer ca si tehnologie. Si Huawei-ul meu are preinstalat si beneficiaza de protectia celor de la Avast, doar ca este vorba de protectie de tip cloud. Adica toata treaba se intampla pe serverele celor de la Avast, iar cloud inseamna ca trebuie sa ai conexiune activa permanenta la internet. Prin urmare degeaba ai antivirus preinstalat in telefon daca acel antivirus este de tip cloud iar telefonul are acces la internet extrem de rar.