Măsuri luate de Orange in ceea ce privește mediul

Alex_G_
Cunoscător
Exista niște masuri/politici pe care Orange le aplica in ceea ce privește mediul?
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
Orange a luat o serie de masuri pentru protejarea mediului precum: programul buy-back, emiterea de facturi electronice, strangerea de baterii si acumulatori de la clienti, in vederea reciclarii acestora. Alte masuri luate de Orange Romania pentru a reduce amprenta de carbon in sediile sale sunt sistemele de inchidere automata a calculatoarelor dupa ora 20 sau cele de colectare si reciclare a hartiei si a cartuselor de imprimanta. De asemenea Orange a demarat un proiect "Orange Like" care in functie de like-urile primite au sadit acelasi numar de copaci. Mai multe detalii in clipul din link: https://www.orange.ro/responsabilitate-sociala/index.html

10 Răspunsuri 10

Vio73
#StarMember
Una dintre măsurile importante în ceea ce privește protejarea mediului este emiterea de facturi electronice. Păcat că nu s-a trecut pe scară mare la punerea în practică a acestei chestiuni.

Laura_cio
Senior
Orange s-a implicat in programul Green Buildings. https://www.google.com/amp/s/responsabilitate-sociala.orange.ro/green-buildings/amp/

Alex_G_
Cunoscător
Imi place foarte mult ideea acestei facturi electronice, posibilitatea de a opta pentru ea. Eu neavând abonament nu știam ca și ei au aceasta opțiune.

FaraUnID
Campion certificat
Factura in format electronic, programul buy-back prin care telefoanele vechi sunt preluate de Orange in vederea colectarii selective si reciclarii, in magazinele Orange ai posibilitatea sa te debarasezi la acumulatorii si bateriile uzate in vederea reciclarii sau distrugerea lor intr-un mediu controlat si sigur. In alta ordine de idei TOATE companiile de pe piata sunt OBLIGATE sa implementeze masuri concrete de protectie a mediului.

Razvan
#StarMember
Conform legii 211/2011, România este obligata sa implenteze planuri de gestionare a deșeurilor. Astfel, pana în 2021, doar companiile sunt obligate sa strângă deșeurile selectiv, urmând ca dupa acea data, și persoanele fizice sa fie obligate la acest lucru, în vederea protejarii mediului. Ca și celelalte companii, ORO se aliniază prevederilor legislative în domeniul protecției mediului, prin campanii susținute de factura și detalii convorbiri în format electronic, programul buy-back pentru telefoane, telefoane resigilate, strângerea acumulatorilor și a echipamentelor defecte, și altele.

Jay
Campion certificat
Incurajeaza comportamentul responsabil fata de mediu si promoveaza solutiile de eficientizare a consumului de resurse.. de exemplu: car sharing, sisteme de iluminat cu senzori de miscare, achizitii de masini hibrid sau electrice, scaderea consumului de combustibil.. https://www.orange.ro/responsabilitate-sociala/rapoarte-csr/2016-2017-raport-csr.pdf

Miha_Z
#StarMember
Orange a luat o serie de masuri pentru protejarea mediului precum: programul buy-back, emiterea de facturi electronice, strangerea de baterii si acumulatori de la clienti, in vederea reciclarii acestora. Alte masuri luate de Orange Romania pentru a reduce amprenta de carbon in sediile sale sunt sistemele de inchidere automata a calculatoarelor dupa ora 20 sau cele de colectare si reciclare a hartiei si a cartuselor de imprimanta. De asemenea Orange a demarat un proiect "Orange Like" care in functie de like-urile primite au sadit acelasi numar de copaci. Mai multe detalii in clipul din link: https://www.orange.ro/responsabilitate-sociala/index.html

Ascary
Campion certificat
Foarte frumos din partea Orange. Multinaționalele fac ce nu face guvernul nostru.

Vio73
#StarMember
Sunt pași importanți. Mai citeam undeva că vor să se apuce să producă energie electrică solară pentru a acoperi necesarul.

Vio73
#StarMember
Orange investește în mașinile electrice „Orange a fost primul client pe leasing operațional care a ales aceste mașini (automobile electrice – n.r.) ca mașini de companie. Încet, încet și alți clienți s-au îndreptat către această parte. Au început să apară și soluții de încărcare din ce în ce mai multe. Evident reducerea costurilor este un motiv pentru care se face trecerea” https://bloggingthegreen.com/2016/11/24/orange-investeste-masinile-electrice/