Se poate suspenda abonamentul din cauza erorii unui angajat partener Orange?

Miha_Z
#StarMember
Eu am doua abonamente, unul folosit de socrul meu si altul de mine. In fiecare luna socrul isi plateste singur abonamentul plus rata la mobil. Ulterior ce mai ramane platesc eu, deseori rotunjind suma. Azi am intrat in cont si am ramas "blocata" cand am sesizat ca figurez cu factura neachitata pentru 0.50 Roni.
Daca nu sesizam, mi se suspendau ambele abonamente necontand a cui este de fapt vina, nu?
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Abonamente și implicit plățile sunt înrolate in sistemul Orange . Facturile sunt generate de către sistem. Tot sistemul monitorizează plățile și restanțele. In caz de neplata după o anumită perioadă abonamentul este suspendat dar nu înainte că abonatul sa fie notificat. De asemenea tot sistemul calculează penalizările de întârziere a platii restante.

18 Răspunsuri 18

Jay
Campion certificat
Eu nu cred ca se suspenda.. La mine, pana de curand, pentru ca plateam cu numerar, mama platea factura Orange si, am vazut niste banuti la un moment dat pe cont, dar, nu le-am dat importanta... Stiu ca mi-a si spus mama ca a platit alta suma fata de ce ii spusesem eu si am intrebat de ce.. A zis ca atat i-a cerut baiatul de acolo.. Asa ca eu m-am gandit "sa fie sanatos" si mi-am scos din minte chestia asta... Acum, sper sa-mi fi amintit bine, sa nu fi fost invers.. cativa banuti platiti in plus 🙂

Razvan
#StarMember
Nu îți suspenda Orange abonamentul pentru 50 de bani, stai liniștită. Se mai întâmplă, s-a strecurat pe undeva o eroare mică.

Miha_Z
#StarMember
Cu siguranta, Jay, au fost cativa banuti in plus, ca si eu obisnuiam sa fac la fel. Acum nu stiu ce m-a apucat de i-am dat fix cat mi-a cerut. :((

Miha_Z
#StarMember
Razvan, nu stiu ce sa zic, cred ca pentru linistea mea voi plati ca sa nu figurez ca rau platnic. Daca las asa, cu siguranta voi primi si mesaj de avertizare de la Orange pentru neplata integrala.

Laura_cio
Senior
Nu cred ca s-ar fi ajuns la suspendare. Și eu mai fac așa. Ba las mai multi bani si se scad luna viitoare, ba mai rămâne sa dau suma modica fiindca am vrut sa fie cifra rotundă.

Jay
Campion certificat
Miha.. m-am gandit si eu la asta, ca a trecut ceva timp, dar, cred ca n-as fi avut schimbul acela de cuvinte cu mama.. cred totusi ca au fost restanta.. dupa cum spui, inteleg ca atat ti-a cerut, atat i-ai dat, exact cum a spus si mama..

Vio73
#StarMember
Trebuie discutat cu ei și probabil că se va rezolva problema. Nu cred că se va ajunge la suspendare pentru 0,50 lei, dar nu se știe cum sunt regulile.

Miha_Z
#StarMember
Vio, daca este vorba de un sistem automat, cu siguranta se va suspenda si pentru 0.01.

Vio73
#StarMember
De aia mă temeam și eu și de aia am zis chestia cu sistemul lor ( cum e setat).

Ascary
Campion certificat
Abonamente și implicit plățile sunt înrolate in sistemul Orange . Facturile sunt generate de către sistem. Tot sistemul monitorizează plățile și restanțele. In caz de neplata după o anumită perioadă abonamentul este suspendat dar nu înainte că abonatul sa fie notificat. De asemenea tot sistemul calculează penalizările de întârziere a platii restante.

Razvan
#StarMember
Nu se va suspenda pentru o suma atât de mica, eu am primit sms sa plătesc factura după 9 zile de la scadenta, pur și simplu eram convins ca am achitat-o. Nu mi-au pus nici penalizare, chiar ma gândeam cât o sa plătesc, dar eram pregătit sa mi-o asum.

Diana
Cunoscător
Nu se suspenda fara mai multe notificari sau apeluri de la Orange si daca se suspenda se plateste restanta si o taxa de reconectare.Poti primi apeluri si sms-uri dar nu poti suna ''Pentru reconectare se va percepe o taxă în valoare de 2,98 euro (TVA inclus) care se aplică pentru întreg codul de abonat ( taxa nu se aplică pentru contractul/contractele cu o vechime în rețea mai mare de doi ani și pentru conturile care conțin doar abonamente TV).'' Se intampla des ca operatorii din magazinele partenere sa ''greseasca'' suma cu cativa banuti , dar cum plata intra instant in contul Orange nu cred ca exista o situatie de suspendare

Dănuț_Alin_dure
Începător
Nu se suspendă abonamentele. Intai primesti notificare de intarziere la plata facturii .

Vio73
#StarMember
Se vor primi destule sms-uri înainte să se facă ceva la modul concret, deci se va rezolva problema înainte să se ajungă la suspendare.