Cum poți bloca un număr de telefon să nu mai primești apeluri de la el?

Vio73
#StarMember
Voi știți cum se procedează? Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember

Intri în Contacte, apoi la numărul de telefon vizat, opțiuni și adăugare la lista neagra pentru apeluri și sms-uri.

Pentru telefoanele cu Android

  • accesează lista de apeluri și apoi numărul pe care ai vrea să îl blochezi
  • selectează opțiunea ”More” sau semnul cu trei puncte verticale
  • din lista de opțiuni care apare alege-o pe cea de blocare ”Add to blacklist” – denumirea poate fi diferită în funcție de tipul telefonului dar pentru majoritatea telefoanelor, ea este destul de intuitivă.

Telefoanele Samsung mai au și opțiunea de creeare a unei ”liste negre”, în care poți adauga mai multe numere de telefon de la care nu vrei să primești apeluri.

Pentru iPhone

  • accesează din ecranul principal ”Settings” -> "Phone". În funcție de ce versiune iOS ai, poți să găsești opțiunea de blocare apeluri în locuri diferite. De exemplu, începând cu iOS 11, opțiunea este disponibilă din ”Phone”. Pentru versiuni mai vechi, trebuie să accesezi mai întâi ”General” și apoi ”Phone”.
  • din ecranul următor ai "Blocked Contacts" sau în funcție de versiune iOS în secțiunea ”Calls” alege opțiunea ”Call Blocking & Identification”
  • aici poți alege un număr din lista de contacte

Mai poți și din lista de apeluri - apeși pe "i" în dreptul numărului și apoi pe opțiunea "Block this Caller".

7 Răspunsuri 7

Razvan
#StarMember

Intri în Contacte, apoi la numărul de telefon vizat, opțiuni și adăugare la lista neagra pentru apeluri și sms-uri.

Pentru telefoanele cu Android

  • accesează lista de apeluri și apoi numărul pe care ai vrea să îl blochezi
  • selectează opțiunea ”More” sau semnul cu trei puncte verticale
  • din lista de opțiuni care apare alege-o pe cea de blocare ”Add to blacklist” – denumirea poate fi diferită în funcție de tipul telefonului dar pentru majoritatea telefoanelor, ea este destul de intuitivă.

Telefoanele Samsung mai au și opțiunea de creeare a unei ”liste negre”, în care poți adauga mai multe numere de telefon de la care nu vrei să primești apeluri.

Pentru iPhone

  • accesează din ecranul principal ”Settings” -> "Phone". În funcție de ce versiune iOS ai, poți să găsești opțiunea de blocare apeluri în locuri diferite. De exemplu, începând cu iOS 11, opțiunea este disponibilă din ”Phone”. Pentru versiuni mai vechi, trebuie să accesezi mai întâi ”General” și apoi ”Phone”.
  • din ecranul următor ai "Blocked Contacts" sau în funcție de versiune iOS în secțiunea ”Calls” alege opțiunea ”Call Blocking & Identification”
  • aici poți alege un număr din lista de contacte

Mai poți și din lista de apeluri - apeși pe "i" în dreptul numărului și apoi pe opțiunea "Block this Caller".

Razvan
#StarMember
Mai multe detalii la https://support.google.com/phoneapp/answer/6325463?hl=ro

Jay
Campion certificat
Sunt 2 variante pentru a bloca un numar, agenda telefonului sau registrul de apeluri.. Poti intra in agenda telefonului sau pe tasta de apeluri, ca poate este ultimul numar care a sunat si nu mai este nevoie sa cauti, sau poate nu ai acel numar in agenda.. Apoi se intra pe detalii numar si, daca ai numarul salvat in telefon intri pe linia formata din 3 puncte dreapta sus si blocare, iar, daca umarul nu este salvat in telefon, apesi pe detalii numar si, in partea dreapta jos, apare blocare numar.. presupun ca difera putin si in functie de modelul telefonului..

Ascary
Campion certificat
Deschizi aplicația telefon,alegi numărul,click pe butonul "detalii" și apoi pe butonul "blocare număr". Gata 🙂 pentru deblocare urmezi aceeași pași până îți apare butonul "deblocare".

Romeo_
Senior certificat
Cred ca e putin diferit in functie de modelul de telefon.La iphone ai in dreapta nr de tel un “i”,se apasa pe”i”,si iti apare ca un fel de desfasurator a nr iar in josul paginii ai “blocati acest apelant”;click acolo si ai blocat nr.

Neaplicabil
Depinde de modelul de telefon, unele pot fi setate sa blocheze toate numerele de telefon automat care nu sunt in agenda telefonica sau poti bloca selectiv, fie anumite numere sau doar apelurile cu identitate ascunsa.

Tina
Cunoscător certificat
Orange are o aplicație care te ajuta sa blochezi numerele care te deranjează. Detalii aici: https://www.orange.ro/help/articole/cum-poti-sa-blochezi-un-numar-de-telefon/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=ce.2.s.l.19&utm_content=block