Ce înseamnă Smart tv?

Razvan
#StarMember
Care este deosebirea dintre un TV Classic și unul inteligent?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Smart TV (televizor inteligent) denumit și TV conectat sau TV hibrid, este un televizor LED ce integrează funcțiile clasice ale unui televizor cu funcție de conectare de la internet Web 2.0 în sus. În Smart TV sunt incorporate dispozitive precum media playere digitale, blu-ray, console pentru jocuri video și alte dispozitive interactive care utilizează ieșirile pentru ecran ale televizorului. În plus, SmartTV-urile permit vizionarea unui conținut multimedia de pe memory stick-uri USB sau HDD-uri externe și conectarea prin Wi-Fi sau bluetooth cu alte dispozitive precum smartphone, aparat foto sau video, tabletă, laptop sau PC. Smart-tv este o soluție extrem de practică în casă. Unele dintre ele au și android, prin intermediul acestuia putându-se vizualiza (instala) diverse aplicații, ca și pe smartfon.

23 Răspunsuri 23

Vio73
#StarMember
Smart TV (televizor inteligent) denumit și TV conectat sau TV hibrid, este un televizor LED ce integrează funcțiile clasice ale unui televizor cu funcție de conectare de la internet Web 2.0 în sus. În Smart TV sunt incorporate dispozitive precum media playere digitale, blu-ray, console pentru jocuri video și alte dispozitive interactive care utilizează ieșirile pentru ecran ale televizorului. În plus, SmartTV-urile permit vizionarea unui conținut multimedia de pe memory stick-uri USB sau HDD-uri externe și conectarea prin Wi-Fi sau bluetooth cu alte dispozitive precum smartphone, aparat foto sau video, tabletă, laptop sau PC. Smart-tv este o soluție extrem de practică în casă. Unele dintre ele au și android, prin intermediul acestuia putându-se vizualiza (instala) diverse aplicații, ca și pe smartfon.

Alex_G_
Cunoscător
Cea mai simpla explicatie pentru ce inseamna un Smart TV este „televizor cu internet”. Capacitatea de a se conecta la internet(fie wireless, fie prin cablu) este si principalul motiv pentru care alegi sa-ti cumperi un televizor smart in detrimentul unuia clasic. Daca e sa intram in detalii, un televizor Smart pe langa faptul ca este dotat cu o placa de retea pentru conectare la internet, este dotat cu un procesor, cu hard disk propriu pe care sunt stocate toate aplicatiile si nu in ultimul dispune de un sistem de operare, Smart HUB si Tizen OS la televizoarele smart Samsung, Web OS la smart TV-urile LG, Android TV la smart-urile SONY si Philips, Firefox OS la Panasonic.

Ascary
Campion certificat
In definitiv orice televizor poate fi transformat într-unul Smart printr-un single saau mini PC .Prea multi bani pentru funcția Smart când putem găsi variante mai ieftine.

Vio73
#StarMember
Nu face tot ce trebuie ca un smart tv! Un smart tv este ceva extraordinar într-o locuință, mai ales să fie și cu android. Prețul este și el o mare problemă, așa este.

Ciucuras
Cunoscător certificat
Sau si mai pe scurt, le ai pe toate intr-unul. Tv, jocuri, internet, youtube, filme de toate neamurile, disponibilitate sa ai sa stai in fata Tv-ului. Clasicul devine vintinge 🙂

Miha_Z
#StarMember
Mie imi plac SmartTV-urile pentru accesul la internet, pentru partea tehnica mai putin. Nu mai stau cu laptop-ul in brate sa vizionez un film sau sa caut o informatie. Asa accesez direct pagina dorita prin intermediul TV-ului, stand relaxata in pat. Daca are si 3D si mai bine, iti ofera posibilitatea de a vizualiza filmele ca la cinema. Dar nu se merita investitia, ca pe YouTube nu prea sunt filme 3d si de cumparat sunt prea scumpe.

Ascary
Campion certificat
Poate sa fie el cat o fi de Smart,eu până nu leg calculatorul la tv n-am făcut nimic. Mă deranjează lagurile,modul de tastare. Tehnologia Smart este la început și mai avem de așteptat. Primul Smart cu diagonala de 55" l-am luat în 2012 iar de atunci lucrurile au evoluat dar nu prea mult Calculatorul rămâne baza pentru pretențioși. Pentru cei ce vor puțin divertisment OS-ul televizorului e ok.

Alex_G_
Cunoscător
Și pe mine ma deranjează foarte mult modul de tastare, imi ia foarte mult timp. Mai simplu mi se pare sa conectez laptopul la tv.

Ascary
Campion certificat
Și poți desfășura orice activitate vrei tu nu doar ce îți permite "smartu" 🙂

Miha_Z
#StarMember
Eu nu sunt atat de pretentioasa. :)) Cei drept telecomanda de la SmartTV este mai complicata si greoaie in tastare, dar nu as conecta PC-ul sau laptopul la TV pt a usura acest lucru.

Vio73
#StarMember
E, acum fiecare cu pretențiile lui, dar trebuie să recunoaștem faptul că e ok să ai ,,o jucărie" din asta în casă.

Miha_Z
#StarMember
Asa e Vio73, zilnic i-l butonez cu placere.

Vio73
#StarMember
Înseamnă că este important și atractiv.

Ascary
Campion certificat
Da,în afara de funcția Smart,televizoarele acestea vin cu o mulțime de alte facilități privind sunetul,imaginea,interacțiunea etc