Care sunt diferențele între tehnologia FDD-LTE și TDD-LTE?

Razvan
#StarMember
Viteze maxime obținute, avantaje/dezavantaje.
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
FDD-LTE utilizează 2 canale de emisie/recepție a datelor mobile, oferind viteze de download (200 Mbs) și upload superioare (75 Mbs), iar în cazul TDD-LTE, utilizează un singur canal atât pentru download cât și pentru upload, singurul avantaj al acestuia fiind posibilitate de a seta și schimba oricând viteza maxima pe download/upload, funcție de traficul realizat în zona. Sursa: https://www.gadget.ro/cum-tdd-lte-ul-se-dovedeste-un-calcai-al-lui-ahile-pentru-orange-vodafone-si-telekom/

1 Răspuns 1

Vio73
#StarMember
FDD-LTE utilizează 2 canale de emisie/recepție a datelor mobile, oferind viteze de download (200 Mbs) și upload superioare (75 Mbs), iar în cazul TDD-LTE, utilizează un singur canal atât pentru download cât și pentru upload, singurul avantaj al acestuia fiind posibilitate de a seta și schimba oricând viteza maxima pe download/upload, funcție de traficul realizat în zona. Sursa: https://www.gadget.ro/cum-tdd-lte-ul-se-dovedeste-un-calcai-al-lui-ahile-pentru-orange-vodafone-si-telekom/