Care dintre frecvențele rețelei 4g oferă cele mai bune viteze la internet?

Vio73
#StarMember
Viteza internetului.
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Frecventa de 2600 MHz, are cea mai mare capacitate de transport a datelor mobile, însă din cauza lungimii de bandă mare, acoperirea indoor este redusa.

3 Răspunsuri 3

Razvan
#StarMember
Frecventa de 2600 MHz, are cea mai mare capacitate de transport a datelor mobile, însă din cauza lungimii de bandă mare, acoperirea indoor este redusa.

Miha_Z
#StarMember
Frecventele utilizate de Orange Romania pentru 4G sunt: 800 Mhz / 1800 Mhz / 2600 Mhz. Deci cu siguranta cea mai mare viteza se prinde pe frecventa 2600 Mhz.

Neaplicabil
Viteza este data de latimea de canal disponibila, in cazul nostru cea mai mica este pe 800 MHz, iar cea mai mare pe benzile de 1800 MHz si 2600 MHz. In situatii specifice si de trafic se face agregare (CA) intre benzi. Astfel, se obtine o capacitate marita de transfer.