Pretul de achizitie al unui telefon luat cu abonament

Miha_Z
#StarMember
Diferă prețul unui telefon la abonament? Care sunt criteriile care sunt luate în calcul?
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat

Pot sa-ti spun ca eu am cumparat numai in ultima jumatate de an 4 telefoane de la Orange. Toate cu prelungire de abonamente. Diferentele de pret sunt majore (in sensul ca la un abonament de 11 sau 12 EUR am platit si mai putin de jumatate pe telefon) dar te si obliga sa ramai abonatul companiei timp de 2 ani. Pentru mine asta nu e o problema, pentru ca oricum nu planuiesc sa schimb furnizorul, dar pentru altii ar putea fi.

Ce te-as sfatui este sa accesezi magazinul on-line al Orange fiind logata pe MyOrange, sa selectezi telefonul pe care ti-l doresti si sa vezi cat te costa la prelungire de abonament sau cu un abonament nou. Ideal ar fi sa faci exercitiul asta si intr-un magazin, sa vezi acolo ce oferta este. Dupa aia poti lua cea mai buna decizie pentru tine. Succes!

Update: Abonamentele s-au schimbat intre timp si poti face o simulare direct in magazinul online, selectand telefonul dorit: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane

12 Răspunsuri 12

Ascary
Campion certificat
Da,foarte mult. Telefoanele achiziționate împreună cu un abonament sau la prelungirea unuia existent pot avea o reducere și de 100%.Reducerile sunt în funcție de valoarea abonamentului achiziționat odată cu telefonul.

Miha_Z
#StarMember
Ma gandeam sa iau la liber un mobil si separat un abonament mic care sa contina beneficiile dorite de mine. Zici ca cealalta varianta e mai rentabila?

Vio73
#StarMember
Cu cât abonamentul este mai mare, cu atât prețul telefonului este mai mic sau poate fi chiar gratuit. Mai există și varianta cu abonament fără telefon, cu abonament Orange Me Start, care are resurse foarte bune, iar telefonul în rate, pe factură. Succes!

imch
Cunoscător certificat

Pot sa-ti spun ca eu am cumparat numai in ultima jumatate de an 4 telefoane de la Orange. Toate cu prelungire de abonamente. Diferentele de pret sunt majore (in sensul ca la un abonament de 11 sau 12 EUR am platit si mai putin de jumatate pe telefon) dar te si obliga sa ramai abonatul companiei timp de 2 ani. Pentru mine asta nu e o problema, pentru ca oricum nu planuiesc sa schimb furnizorul, dar pentru altii ar putea fi.

Ce te-as sfatui este sa accesezi magazinul on-line al Orange fiind logata pe MyOrange, sa selectezi telefonul pe care ti-l doresti si sa vezi cat te costa la prelungire de abonament sau cu un abonament nou. Ideal ar fi sa faci exercitiul asta si intr-un magazin, sa vezi acolo ce oferta este. Dupa aia poti lua cea mai buna decizie pentru tine. Succes!

Update: Abonamentele s-au schimbat intre timp si poti face o simulare direct in magazinul online, selectand telefonul dorit: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane

Miha_Z
#StarMember
Multumesc mult de sfat imch! Voi tine cont de el si-l voi urma.

Vio73
#StarMember
Și eu am cumpărat, dar aveam ceva puncte și doream să fac o achiziție pentru cineva apropiat. Altfel spus, ieși bine doar dacă ai perioada contractuală expirat.

Mocanu123456
Junior
Eu am cumparat un telefon de la orange cu abonament si regret acest lucru! Acum cand vad ca la alti operatori ofertele sunt mult mai bune, la terminarea abonamentului probabil ca o sa trec la vodafone, tot cu achizitionare de telefon! Am 10 ani in orange si totusi unul abia venit are oferte mult mai bune la orange!

imch
Cunoscător certificat
@Mocanu123456 Eu am venit acum 2 ani si ceva de la Vdf la Orange tocmai pentru ca preturile telefoanelor erau mult mai mari la Vdf. Sotul meu avea un abonament la Orange cam de aceeasi vechime cu abonamentul meu de la Vodafone, iar numarul il folosea mama sa. Abonamentul era de 5 sau 6 EUR, pe-acolo. Abonamentul meu la Vdf era de 14 sau 15 Eur. Sotul meu i-a luat mamei sale un telefon de la Orange pe care l-a primit gratuit pentru prelungirea abonamntului. Eu la Vdf, pentru acelasi telefon pentru prelungirea abonamentului ar fi trebuit sa dau 50 Eur, in ciuda faptuluic a abonamentul meu era o data si jumatate mai scump decat cel al soacrei mele. M-au apucat dracii din cauza de lipsa de repect si mi-am mutat toate cele 3 abonamente la Orange. Si-or fi schimbat strategia cei de la Vdf, dar eu am fost mereu geloasa pe ofertele pe care le primea sotul meu pe numerele lui de la Orange.

Vio73
#StarMember
Orange a știut să atragă clienții prin oferte corecte. Așa a reușit să aibă și cei mai mulți clienți pe partea de telefonie mobilă. Felicitări pentru alegerea făcută!

Mocanu123456
Junior
Eu am incercat sa primesc o oferta de la orange deoarece acusi imi expira abonamentul si am fost si la vodafone! Cei de la orange imi ofereau un iphone xs la avans de 900 de lei cu abonament de aprox 200 de lei pe luna iar cei de la vodafone il ofereau gratuit la abonamentul lor de 42 de euro

Marius_8
Începător
Ma întreb cum un abonat vechi, la prelungire de abonament de 12E, trebuie sa plătesc 1000 de lei+ pe un X10 iar un abonat nou cu abonament de 11 e plătește sub 500 de lei pentru același telefon. Vechimea e doar de forma.

Mocanu123456
Junior
Si eu am vechime in retea si abonamentul pe care il am acum a expirat si le am spus si faptul ca vreau sa plec la vodafone si totusi mi au facut niste oferte de toata jena! Vechimea te ajuta doar la resurse , asa mi au spus cei de la 300