Ce parere aveti despre lansarea Live Objects de la Orange?

Miha_Z
#StarMember
Orange a lansat Live Objects, o platforma securizata care acopera principalele functionalitati necesare unui proiect de tip IoT (Internet of Things), care gestioneaza dispozitivele conectate si analizeaza datele colectate.
Platforma se adreseaza tuturor companiilor, este simplu de utilizat si scalabila, astfel incat poate fi folosita atat de startup-uri și IMM-uri, dar si de companii mari ce activeaza in domenii industriale sau in sfera serviciilor.
Ce parere aveti despre aceasta lansare? Considerati ca firmele la care lucrati sau pe care le detineti ar folosi aceasta platforma?
1 Soluţie acceptată‚

Diana
Cunoscător
Este o tehnologie capabilă să conecteze dispozitive și senzori direct la rețeaua 4G, fără a mai fi necesară utilizarea unui portal. Printre cele mai frecvente domenii de utilizare se numără citirile de consum automate (contoare inteligente), aplicații de asset tracking (monitorizarea parcului auto) și conectarea de senzori cu densitate redusă. Luam de exemplu contorul de consum de curent inteligent , am si eu unul din acesta montat ,nu mai e necesara citirea de catre un om , citirea-inregistrarea se face instant in orice moment intr-o baza de date . Masinile unui parc auto sunt monitorizate unde se afla , daca fac pauza reglementata , daca franeaza violent , fiecarei masini i se creaza automat un istoric prin conectarea unui stick personalizat la pornirea masinii

8 Răspunsuri 8

Vio73
#StarMember
Foarte interesantă această platformă a obiectelor conectate. Live Objects este o soluție multi-protocol, fiind astfel compatibilă cu diferite tehnologii de comunicații, de la 2G/3G/4G, la cele dedicate senzorilor IoT, de tipul LTE-M. Acest proiect este util și în domeniul automatizărilor, noile tehnologii fiind cele care vor ușura mult munca.

Ascary
Campion certificat
Orice serviciu adus de Orange este benefic fie că se adresează persoanelor fizice fie celor juridice. Orange nu încetează să ne uimească in mod plăcut.

Vio73
#StarMember
Oricum ei au venit mai totdeauna cu noutățile, cam pe orice palier!

Razvan
#StarMember
Când e vorba de ceva inovativ in domeniul tehnologiei mobile, Orange a lansat in premiera servicii complete, fiind disponibile din primul minut tuturor utilizatorilor care doresc sa incerce, sa testeze noile servicii de la ei. Poate in domeniul IT, firmele sa fie mai receptive si cele care vor sa automatizeze integral liniile de productie.

Ascary
Campion certificat
Nu prea înțeleg cum funcționează chiar daca am citit informațiile de pe pagina dedicata. Poate voi veți înțelege mai multe Găsiți aici informatia https://liveobjects.orange-business.com/#/liveobjects

Diana
Cunoscător
Este o tehnologie capabilă să conecteze dispozitive și senzori direct la rețeaua 4G, fără a mai fi necesară utilizarea unui portal. Printre cele mai frecvente domenii de utilizare se numără citirile de consum automate (contoare inteligente), aplicații de asset tracking (monitorizarea parcului auto) și conectarea de senzori cu densitate redusă. Luam de exemplu contorul de consum de curent inteligent , am si eu unul din acesta montat ,nu mai e necesara citirea de catre un om , citirea-inregistrarea se face instant in orice moment intr-o baza de date . Masinile unui parc auto sunt monitorizate unde se afla , daca fac pauza reglementata , daca franeaza violent , fiecarei masini i se creaza automat un istoric prin conectarea unui stick personalizat la pornirea masinii

Romeo_
Senior certificat
Hmm...sunt cam suspicios in ceea ce priveste erorile ce pot sa apara de exemplu o pana de curent.

Emy
Junior entuziast
Piata este inca reticenta. Are potential