Orange TV prin satelit in conditii meteo nefavorabile

imch
Cunoscător certificat
Locuiesc putin in afara unui oras, fix langa lanul de porumb. In acest moment avem un furnizor de internet si TV prin cablu, dar nu suntem multumiti de calitatea serviciului si ne gandeam sa trecem la Orange, cu pachet de Internet fix 4G si TV satelit. Problema noastra este ca, fiind fix langa camp, zona este cu vant, uneori destul de puternic. Cat de sensibila este antena la vanturi si ce aliniere ar trebui sa aiba (pe vremuri erau antene care se puneau orientate sud-est, de exemplu)? Daca ati folosit acest serviciu de la Orange, ce experienta aveti cu el? Multumesc.
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
Am avut Orange prin satelit la casa paznicilor situata chiar in mijlocul unui camp de cereale. Nu am avut probleme cu semnalul sau sa fie antena afectata de vant. Angajatii Orange au montat-o direct pe pozitia optima unui semnal perfect si n-am fost nevoiti sa-i chemam niciodata la verificarea serviciului. Eu am fost multumita de Orange TV prin satelit timp de 4 ani cat l-am folosit. In urma cu 2 luni am inchis abonamentul ca nu mai statea nimeni acolo de ceva timp.

11 Răspunsuri 11

Miha_Z
#StarMember
Am avut Orange prin satelit la casa paznicilor situata chiar in mijlocul unui camp de cereale. Nu am avut probleme cu semnalul sau sa fie antena afectata de vant. Angajatii Orange au montat-o direct pe pozitia optima unui semnal perfect si n-am fost nevoiti sa-i chemam niciodata la verificarea serviciului. Eu am fost multumita de Orange TV prin satelit timp de 4 ani cat l-am folosit. In urma cu 2 luni am inchis abonamentul ca nu mai statea nimeni acolo de ceva timp.

Vio73
#StarMember
Eu am serviciul încă din iunie 2013, adică de la lansare și nu am avut niciodată probleme. Secretul este să fie reglată bine de la început și dacă ai posibilitatea, s-o fixezi pe casă ( îți atașez foto cu a mea). Este un serviciu de calitate, la preț competitiv. La ploi puternice, viscol, vânturi extreme, etc poate să mai dispară semnalul temporar, dar nu e anormal. Succes și sper să-ți fie de folos.

Ascary
Campion certificat
Am serviciul Orange TV DTH de când s-au înființat. Locația este undeva pe o insulă în Deltă Dunării unde vântul bate de doua ori pe an. 6 luni de la nord și 6 luni de la sud. Recepția este buna chiar și în condiții de vânt moderat,ploaie etc. Doar la vânturi puternice dispare semnalul,dar aceasta se întâmplă la toți furnizorii de Tv prin satelit. Eu sunt atât de mulțumit încât intenționez să achiziționeze încă un pachet Tv și internet pentru o altă locație.

imch
Cunoscător certificat
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Cel mai probabil o sa incerc marea cu degetul la un moment dat. Sa se termine perioada contractuala cu actualul furnizor (mai sunt cateva luni) si cred ca vom renunta la el.

Vio73
#StarMember
Pentru puțin! Oricând mă poți întreba și chestii tehnice sau orice vrei și sper să-ți pot răspunde!

TheSpecialist
Maestru
Și eu am Orange TV prin satelit de 1 an și jumătate. Nu am avut niciodată probleme de la vânt (și la noi bate vântul, nu gluma). Câteodată, când ploua abundent și e încărcată atmosfera mai cade semnalul vreo câteva secunde ( se întâmplă de 2-3 ori pe an), dar și la rețelele prin cablu sau fibra se mai găsește câte un Dorel sa dea cu târnăcopul aiurea, măcar de 2 ori pe an. Cu zăpada am avut probleme o singura data dar am lovit în antena cu o undita de câteva ori și s-a rezolvat.

Vio73
#StarMember
Pot să apară probleme și de la cablu. Serviciul tv satelit al Orange este unul de calitate.

imch
Cunoscător certificat
Intr-adevar, am probleme cu cablul, pentru ca altfel nu m-as fi gandit sa-l schimb. In principiu, daca esti multumit de un produs/serviciu ramai la el. Va multumesc mult pentru raspunsuri. Imi faceti decizia foarte usoara :-).

Ascary
Campion certificat
Când plouă torențial cade semnalul,dar asta se întâmplă cam la toți operatorii de DTH. Contează și cât de bine este reglată antena și dacă este cumva puțin protejată de intemperii.

Neaplicabil
Eu recomand satelit de la orange, de când sunt abonat au fost tot felul de schimbări climatice iar semnalul nu a picat. Cel putin la mine în zona, sau tehnician profesionist care a montat.

Vio73
#StarMember
Este cel mai bun serviciu tv satelit în ceea ce privește calitatea transmisiei, dar și conținutul.