Trafic de date mobile - extraoptiuni

Laura_cio
Senior
Am ramas deseori fara trafic de date mobile. Exista extraoptiuni pentru GB de internet sau poate cineva sa imi transfere?
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
Daca activezi o optiune de minim 6 euro credit primesti bonus 30Gb, iar daca o activezi din aplicația My Orange ti se ofera 50 GB bonus pentru tine si inca 50 GB pe care i-i poti oferi unui prieten care este pe Orange PrePay. In ceea ce priveste transferul, merge ca altcineva sa-ti incarce cartela direct cu o optiune de internet sau sa te aleaga ca beneficiarul celor 50 Gb cadou.

35 Răspunsuri 35

Miha_Z
#StarMember
Daca activezi o optiune de minim 6 euro credit primesti bonus 30Gb, iar daca o activezi din aplicația My Orange ti se ofera 50 GB bonus pentru tine si inca 50 GB pe care i-i poti oferi unui prieten care este pe Orange PrePay. In ceea ce priveste transferul, merge ca altcineva sa-ti incarce cartela direct cu o optiune de internet sau sa te aleaga ca beneficiarul celor 50 Gb cadou.

Razvan
#StarMember
Momentan, în oferta actuala Orange vine cu 2 oferte de Orange net pe mobil și anume: Orange Net 9 cu 10 Gb net și Orange net 11 cu 20 Gb net, cu happy night inclus. În ambele situații, dacă te abonezi pe 12/24 luni primești 50% internet bonus internet. *happy night, traficul între orele 00 - 7, nu se contorizează, însă e necesar ca inainte de ora 0 sa se efectueze o deconectare a conexiunii si apoi o reconectare după această oră, ca să nu ai surprize cu contorizarea. Dupa consumarea traficului de date inclus, se activează pachete de date de 2 Gb/1,5 euro sau poți activa cost control cu 1,5 euro/luna și vei avea o limitare a vitezei de 128 Kbs pe download și de 64 Kbs pe upload, foarte mici pentru 2019.

Vio73
#StarMember
Dacă te referi la abonamentele de voce, din câte știu eu, după terminarea traficului, poți activa o opțiune de 6 euro, care include 3 gb de internet. https://www.orange.ro/abonamente/orange-net-6/ La prepay e mai simplu, pentru că în momentul terminării traficului, poți activa o altă opțiune și se rezolvă treaba. Există și la abonamentele de date mobile , inclusiv la netul fix 4g opțiuni suplimentare de internet, care sunt evident contra-cost. De exemplu, la abonamentele de date mobile, poți activa opțiunea cost-control ( 1,5 euro lună, tva inclus) și cu ajutorul acesteia, după terminarea traficului inclus, îți scade viteza la 128/ 64 kbps. La abonamentele de internet fix 4g , există trafic mai generos și se poate activa o extraopțiune de 3 euro, care include 20 gb.

Razvan
#StarMember
Fiind în secțiunea de internet, ma gândesc ca e vorba de Orange Net mobil/fix 4G.

Ascary
Campion certificat
Da,cred că la acestea se referă.

Vio73
#StarMember
La internet mobil se referă. Cred că mai exact la prepay.

Florin_D
Cunoscător certificat
Eu am in abonament 22Gb de internet inclus si nu am reusit nici o data sa depasesc aceasta suma 🙂 Defapt nu am consumat mai mult de 6-7 Gb de net pe luna. Cu siguranta daca as avea 7Gb de internet m-as speria sa nu depasesc aceasta cifra dar in rest nu ma stresez. Acasa am internet foarte bun, router wi-fi de asemenea foarte bun si prefer internetul de acasa. In rest sunt pe date mobile nonstop chiar daca si la serviciu am internet wi-fi de buna calitate, ma cam incomodeaza faptul ca daca ma deplasez printre departamente, acest internet mai scade sau chiar se intrerupe si imi forteaza putin telefonul pentru ca semnalul din cauza cladirii este mai slab.

Ascary
Campion certificat
Într-adevăr acum nu cred că un smartphone mai sta fara legătura la internet fie el mobil sau wifi.

Ascary
Campion certificat
In acest context Orange vine în întâmpinarea clientului cu tot felul de oferte de internet atât pe abonament sau pe prepay.

Vio73
#StarMember
Are pachete de net mobil dar și de net fix 4g, care sunt destul de tentante.

Ascary
Campion certificat
Aici e vorba de internet pe telefon nu net fix.

Vio73
#StarMember
La mine în cont, apare și la netul fix 4g , tot internet mobil.

Alex_G_
Cunoscător
Și mie mi s-a întâmplat sa rămân de câteva ori fără GB. Imi activat înainte o opțiune de 5 euro și nu imi ajungeau GB primiti. Însă am descoperit apoi ca dacă mai dădeam 1 euro in plus și imi activam o opțiune cu 6 euro primeam și un Bonus de 50 GB in fiecare luna. Acest Bonus se aduna de la o luna la alta și de atunci nu mi s-a mai întâmplat sa rămân fără. Pe site-ul Orange poți găsi adesea tot felul de activități pentru tine și prietenii tai și puteti primi GB in plus, iar activitățile sunt foarte plăcute, fie ca trimiți pupici prietenilor, fie ca le transmiți bătăile inimii tale.

Vio73
#StarMember
De multe ori este mult mai interesant din punct de vedere al bonusurilor la prepay decât la abonament.