Cum fac sa nu se mai conecteze telefonul singur la retele din tarile vecine cand sunt aproape de granita?

imch
Cunoscător certificat
Uneori, in zone aflate aproape de granitele tarii, se intampla ca telefonul sa selecteze singur o retea din tarile vecine si sa se conecteze la aceasta. Asta poate fi o problema din mai multe puncte de vedere (potentiale costuri, anumite servicii indisponibile). Este ceva ce pot face pentru ca asta sa nus e mai intample?
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
Roaming-ul involuntar poate aparea in localitatile de la granita numai in cazul in care utilizatorii au activat serviciul de roaming, iar telefonul mobil sau tableta sunt setate pe identificarea automata a retelei, caz în care echipamentul mobil se va conecta automat la reteaua operatorului cu cel mai bun semnal. Pentru a evita accesarea involuntara a serviciilor de voce sau date in roaming la granita Romaniei cu statele vecine putem utiliza urmatoarele metode: - selectarea manuala a retelei (dezactivarea optiunii telefonului de selectare automata a retelei) - solicitare catre operator pentru a activa serviciul de roaming numai la cerere - verificarea retelei inainte de a utiliza telefonul/tableta, in cazul in care selectarea retelei ramane pe modul automat.

17 Răspunsuri 17

Miha_Z
#StarMember
Cred ca poti intra in setari si iti selectezi manual reteaua pe care vrei sa o folosesti.

Miha_Z
#StarMember
Roaming-ul involuntar poate aparea in localitatile de la granita numai in cazul in care utilizatorii au activat serviciul de roaming, iar telefonul mobil sau tableta sunt setate pe identificarea automata a retelei, caz în care echipamentul mobil se va conecta automat la reteaua operatorului cu cel mai bun semnal. Pentru a evita accesarea involuntara a serviciilor de voce sau date in roaming la granita Romaniei cu statele vecine putem utiliza urmatoarele metode: - selectarea manuala a retelei (dezactivarea optiunii telefonului de selectare automata a retelei) - solicitare catre operator pentru a activa serviciul de roaming numai la cerere - verificarea retelei inainte de a utiliza telefonul/tableta, in cazul in care selectarea retelei ramane pe modul automat.

Vio73
#StarMember
Selectare manuală rețele și conectarea pe aceea care pare că îndeplinește cele mai bune condiții.

Florin_D
Cunoscător certificat
Stiu ca in telefon la "retele mobile" ai la selectare retea optiunea de a selectea reteaua automat sau manual. Daca locuiesti intr-o zona de granita, eu te sfatuiesc sa selectezi optiunea de selectare a retelei manual.

Ascary
Campion certificat
Depinde și de telefon roamingul involuntar. Eu locuiesc aproape de granița cu Ucraina și mai demult aveam un Nokia care se credea în țara vecină . Cu Samsung nu am mai pățit acest lucru

Arsaluis
Junior entuziast
Si eu am fost recent la Sulina si mi-a urat "Bine ai venit in Ucraina". Dar am invatat sa verific telefonul inainte de a apela sau a ma conecta la date dupa o surpriza uriasa la o factura in trecut.

Vio73
#StarMember
Dacă apar probleme, se selectează rețeaua manual.

mr17
Junior entuziast
Interesant ar fi daca setarea manuala a retelei este benefica si in localitati sau intre localitati care nu sunt la granita.In aceste cazuri,daca nu este benefica,iar setarea automata este cea recomandata,acest lucru poate depinde si de hardware-ul telefonului folosit ?

Vio73
#StarMember
Cred că toate telefoanele au selectare manuală a rețelei.

Romeo_
Senior certificat
La fel se intampla si in Iasi daca esti pe malul Prutului se conecteaza reteaua din Republica Moldova :))

Miha_Z
#StarMember
Patesti si tu la fel ca Imch. Eu n-am fost niciodata atenta la acest aspect. Voi avea grija de acum inainte cand voi fi in apropierea granitelor.

mr17
Junior entuziast
Intrebare:Daca nu suntem in zona granitelor,ci in orase de exemplu,nu putem seta telefonul numai pe manual? Sau setarea automata este cea recomandata in orase?

Vio73
#StarMember
Poți seta telefonul pe manual sau pe automat oricând dorești.

mr17
Junior entuziast
Poate nu am fost explicit,stiu ca orice telefon se poate seta manual sau automat oricand se doreste.Doresc sa aflu daca in orase setarea pe automat cauta mai repede semnalul cel mai puternic de la antene decat setarea pe manual.Adica cand esti tot timpul in miscare,in orase,telefonul foloseste algoritmi de cautare diferiti in cele doua optiuni de cautare a retelei,automat sau manual ? Poate si userii angajati la orange se pot interesa la serviciul tehnic pentru a gasi un raspuns.Multumesc pentru toata lumea!