Care telefoane (marcă) sunt cele mai bune la semnal?

Vio73
#StarMember
Mi se pare interesant de știut, pentru a face față cu brio acolo unde acoperirea este mai deficitară.
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Din reviewrile utilizatorilor de departe se pare că telefoanele Huawei stau cel mai bine pe partea radio,chiar și în condiții de semnal deficitar. Următorul brand ar fi Samsung care este la mica distanta de Huawei sau chiar îl depășește dar doar acolo unde semnalul ar fi mai bun. Din experiența mea Apple se poziționează pe un loc codaș in ceea ce privește recepția in locurile unde semnalul este foarte slab cu drop calls la ordinea zilei,in schimb fiind un excelent receptor în condiții de semnal bun sau foarte bun. Nokia și Sony sunt undeva la mijloc între giganții menționați mai sus. Probabil că vom avea și pe viitor surprize plăcute din partea producătorilor chinezi de la Huawei.

53 Răspunsuri 53

Ascary
Campion certificat
Din reviewrile utilizatorilor de departe se pare că telefoanele Huawei stau cel mai bine pe partea radio,chiar și în condiții de semnal deficitar. Următorul brand ar fi Samsung care este la mica distanta de Huawei sau chiar îl depășește dar doar acolo unde semnalul ar fi mai bun. Din experiența mea Apple se poziționează pe un loc codaș in ceea ce privește recepția in locurile unde semnalul este foarte slab cu drop calls la ordinea zilei,in schimb fiind un excelent receptor în condiții de semnal bun sau foarte bun. Nokia și Sony sunt undeva la mijloc între giganții menționați mai sus. Probabil că vom avea și pe viitor surprize plăcute din partea producătorilor chinezi de la Huawei.

Miha_Z
#StarMember
Dupa parerea mea, nu tine doar de performanta telefonului ci si de semnalul firmei de telefonie. Deseori mi s-a intamplat ca fiind intr-o camera securizata, eu sa am semnal mai puternic avand fie Iphone sau Samsung, cu operatorul Orange, spre deosebire de colegele mele de la RDS&RCS care aveau Huawei. Deci oricat de performant ar fi telefonul, daca semnalul firmei de telefonie e slab, nu ai ce face. Te poate depasi si cel mai slab mobil fiind la un operator cu semnal puternic.

imch
Cunoscător certificat
Nu cred ca marca telefonului este singurul element important. Exemplu: intr-o zona deluroasa din mijlocul tarii unde semnalul era acum 2 ani o mare problema, mama mea cu un Huawei P8 nu avea semnal de voce nicaieri (nu mai vorbesc de internet), sotul meu cu un P9 lite trebuia sa urce pe deal cam pana la jumatate pentru a avea semnal, eu cu un P10 aveam semnal pe drum in fata casei si uneori si in curte, iar la jumatatea dealului aveam inclusiv (uneori) semnal 4G de internet. Cu cat telefonul are tehnologie mai puternica si e mai aproape de varful de gama, cu atat receptia este mai buna pentru ca antena este mai performanta. Cu cat este mai spre "entry level", cu atat receptia este mai slaba, indiferent de producator. Evident, la asta se adauga si semnalul operatorului (de exemplu in acelasi loc cu un an in urma, tot cu P10 nu aveam pic de semnal de la Vodafone pana in varful dealului).

svetalex
Senior certificat
Folosesc de 1 an Huawei mate 10 lite și nu am întâmpinat probleme cu semnalul

Florin_D
Cunoscător certificat
Eu folosesc un samsung, dar in familie mia exista si alte marci de telefoane precum huawei, nokia, allwieu. Cred ca fiecare aparat in parte poate fi bun in materie de semnal si in acelas timp poate fi slab. Cel mai mult depinde unde te afli, ce ecranare a semnalului ai si cat de departe este releul la care esti conectat.

Ascary
Campion certificat
Și Nokia este un telefon bun pe partea radio. Țin minte că în trecut Nokia era recunoscut că numărul unu în recepție semnal. Bine pe atunci nu se punea problema de internet

eda2k
Cunoscător
Minoritar fiind, dar LG-ul meu nu a dat rateuri la semnal, chiar atunci când alți prieteni cu telefoane „superioare” abia se înțelegeau ... 🙂

Ascary
Campion certificat
Da îmi pare rău că nu l-am mentionat. Și LG ull este un telefon bun la semnal

Ascary
Campion certificat
Vorbesc că unul care a deținut doua astfel de terminale. 🙂

Razvan
#StarMember
Cu cat este mai nou telefonul si incadrat in middle si high range, cu atat receptia este mai buna, insa Huawei chiar a investit pe partea radio, in schimb Nokia a decăzut.

Ascary
Campion certificat
Huaweiul e atât de bun încât SUA a interzis vânzarea lui pe teritoriul său 🙂

Razvan
#StarMember
Acolo sunt alte interese, a luat din cota de piață a mărului 😄

Ascary
Campion certificat
Și Huawei și Samsung au "muscat" din Apple. Până la urmă o să rămână doar cotorul 🙂

Razvan
#StarMember
Dacă rămâne doar cotorul, e bun de aruncat la coșul de gunoi. 😄