Setari internet mobil - date mobile

Anca07
#StarMember
Pentru a putea utiliza serviciile de internet pe mobil poți solicita trimiterea automată a setărilor de internet pentru tipul de telefon pe care îl foloseşti
(https://www.orange.ro/help/setri-internet-pe-mobil-144).
După primirea mesajului de configurare trebuie să salvezi mesajul şi apoi să reporneşti telefonul. Dacă în timpul instalarii îți este solicitat codul PIN, acesta este 0 sau 0000.
Setările generice pentru internet sunt:
Nume conexiune(connection name): Orange Internet
APN(access point name): net
Nume utilizator(user name):nu se completeaza
Parola(password):nu se completeaza
In functie de modelul telefonului, aceste setari pot fi diferite.
Aveti si alte modalitati de configurare a datelor mobile?
7 Răspunsuri 7

Ascary
Campion certificat
În marea lor majoritate telefoanele își iau singure setările de internet odată ce a fost introdusă în telefon cartela SIM Orange

Vio73
#StarMember
De regulă, ele se primesc în mod automat de la operator în momentul introducerii simului și pornirii telefonului.

Miha_Z
#StarMember
Majoritatea telefoanelor primesc setarile de la operatorii de telefonie si se configureaza automat in momentul introducerii cartelei.

Vio73
#StarMember
Se primesc automat iar dacă nu, se cer operatorului.

Ascary
Campion certificat
Se pot face și manual dar este puțin mai complicat. Un SMS din partea operatorului rezolva instant setarile

Vio73
#StarMember
Da, se pot face și manual, dar în era tehnologiei, ele se primesc automat.

Jay
Campion certificat
Indiferent de telefonul pe care l-am avut, n-a trebuit sa fac nimic eu, pentru ca a venit automat mesajul de configurare si am putut folosi telefonul fara probleme.. poate la cele foarte vechi stiu ca spunea ca trebuie salvat mesajul in telefon si restartat aparatul, dar, sincer, n-am inteles niciodata chestia asta.. pentru ca mesajele se salvau si atunci in telefon... n-am inteles niciodata de ce ti se spunea sa salvezi un mesaj, cand, oricum, se salva singur..