Cum aflu codul PUK simplu si rapid?

MihaelaC
Community Manager

Aceasta este una dintre cele mai întâlnite întrebări. Deci ai introdus greșit codul PIN de 3 ori și îți cere codul PUK? Atât pentru abonament cât și pentru cartela PrePay ai mai multe variante pentru a afla codul PUK. Una dintre ele este cu ajutorul ChatBot-ului Djingo sau poți alege altă variantă din răspunsul marcat ca soluție, mai jos.

Pașii pentru a obține codul PUK cu ajutorul lui Djingo:

  • Accesezi ChatBot Djingo din orange.ro - click aici
  • Te autentifici și începi discuția cu Djingo
  • Îi scrii că vrei să afli codul PUK (tastezi "cod PUK")
  • Adaugi numărul de telefon pentru care vrei sa afli codul PUK și aștepți câteva secunde.
  • Gata! 🙂

Tu ce alte modalități cunoști pentru a afla codul PUK?

1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat

Se mai poate afla codul PUK folosind una dintre variantele următoare:

  • apel gratuit la *100# (pentru abonament: selectat 3 - Abonamentul meu, opţiuni şi blocare număr, apoi 5 - Află codul PUK; pentru PrePay: selectat 3 - Detalii despre numarul tau, blocare numar si cod PUK, apoi 4 - Codul PUK))
  • contul My Orange - accesat în browser pe calculator (Urgențe - Servicii - Servicii Generale - Deblocare cartela SIM)
  • aplicația My Orange (Mai multe - Servicii - Deblocare cartela SIM - codul PUK)
  • serviciul clienții 300 sau 0374300300 (pentru cartele PrePay: ramura 3, tasta 4; pentru abonament: ramura 3, tasta 5)

74 Răspunsuri 74

Miha_Z
#StarMember
Poti intra in contul My orange, introduci numele de utilizator sau adresa de email si parola. Apoi accesezi sectiunea de Urgente-Servicii/ Servicii Generale/ Deblocare cartela Sim.

Miha_Z
#StarMember
Sau poti suna gratuit la *100# , optiunea 3 Abonamentul meu, optiuni si deblocare numar. Apoi optiunea 5 -Afla codul PUK, introduci numarul de telefon si parola Orange. Si codul PUK va aparea pe ecran sau va fi trimis prin sms.

Vio73
#StarMember
Cea mai simplă metodă este cea din My Orange/ servicii.

Razvan
#StarMember
Accesând meniul selfcare *100#, urmând ramura 3 și apoi accesând ramura 5, introduci numărul de telefon prepay/abonament, pentru abonament este necesar sa introduci și parola thank you.

Laura_cio
Senior
Accesezi *100#, cauți in meniul principal “cod PUK”, mergi mai departe, introduci numărul de telefon, verifici dacă l-ai tastat corect, continui operațiunea și il primesti imediat.

Ascary
Campion certificat

Se mai poate afla codul PUK folosind una dintre variantele următoare:

  • apel gratuit la *100# (pentru abonament: selectat 3 - Abonamentul meu, opţiuni şi blocare număr, apoi 5 - Află codul PUK; pentru PrePay: selectat 3 - Detalii despre numarul tau, blocare numar si cod PUK, apoi 4 - Codul PUK))
  • contul My Orange - accesat în browser pe calculator (Urgențe - Servicii - Servicii Generale - Deblocare cartela SIM)
  • aplicația My Orange (Mai multe - Servicii - Deblocare cartela SIM - codul PUK)
  • serviciul clienții 300 sau 0374300300 (pentru cartele PrePay: ramura 3, tasta 4; pentru abonament: ramura 3, tasta 5)

Tina
Cunoscător certificat
Din câte știu dacă suni la Relații cu clienții, la 411, poți să afli codul PUK. Trebuie să aștepți îndrumările și să urmezi pașii. Nu am avut nevoie, până acum, dar știu am auzit atunci când încercam să rezolv alte probleme.

Vio73
#StarMember
În afară de contul My Orange, *100#, apelatul la 300, se mai poate conversa cu cei de la Serviciul Clienți și prin intermediul chat-ului. Mi se pare o metodă destul de rapidă și eficientă în ultima vreme.

Stefanidis
Junior entuziast
MihaelaC, am încercat metoda ta și a funcționat. Nu că aș fi avut nevoie de codul PUK, dar, așa, de test. :) N-am avut nevoie niciodată de acest cod și sper nici să nu am. Altfel, ca să răspund la întrebarea ta, singura variantă cunoscută de mine era cea ”clasică”: de pe suportul sim-ului. Îmi pare că acolo îl găsesc. Sunt prea puțin pasionat de probleme de acest gen. Oricum, mulțumesc pentru noutate!

Vio73
#StarMember
Prin chat este foarte ușor, intuitiv și la îndemână!

MihaelaC
Community Manager
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. În total avem 5 modalități de a afla codul PUK și cred că cel mai simplu și rapid este cu ajutorul Chatbot-ului Djingo. Stefanidis mă bucur că ai aflat ceva nou cu această ocazie.

Vio73
#StarMember
Cu plăcere! Mulțumim și noi pentru clarificări!

Alex_G_
Cunoscător
Informațiile generale despre cartela se afla foarte ușor de la serviciul de relații cu clienții, apelând foarte ușor *100#

Jay
Campion certificat
Din punctul meu de vedere cel mai la indemana este din contul meu.. Eu, folosind 2 telefoane si pe fiecare avand instalata aplicatia My Orange, cred ca ar fi cam greu sa le blochez pe amandoua, asa ca intru in My Orange si apas pe cele 3 puncte din dreapta jos ... "mai multe" apoi pe "servicii" si pe "debolcare cartela sim-codul puk".. daca n-as putea accesa telefonul si, n-as avea alt tel la indemana, as intra in My Orange pe desktop si as merge pe "servicii - servicii generale" si "deblocare sim" la versiunea veche sau, probabil pe "urgente" la versiunea noua, dar aceasta este inca in constructie, cel putin mie asa imi apare si ma directioneaza catre servicii versiunea veche..